HAYATI

Yirminci yüzyıl halk şairi. 1902’de Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Höyük köyünde dünyaya geldi. 10 Ekim 1981’de doğduğu köyde yaşama veda etti. Höyük Köyü Mezarlığı’nda toprağa verildi. Aşık Ali İzzet olarak anıldı.

Ali İzzet, çok erken yaşlarda saz çalmaya ve şiir söylemeye başladı. Sivaslı Aşık Sabri’den özel ders gördü. Kurtuluş Savaşı yıllarında Gaziantep cephesinde Doğan Bey çetesinde savaştı. Cumhuriyet’in ilanından sonra Ankara ve İstanbul’da bulundu. Şiirlerinden bazıları Ülkü dergisinde yer aldı. Aşık Ali İzzet, 70’li ve 80’li yıllarda çıkarmış olduğu plakları ile adından söz ettirdi.

Kimi şiirlerini İzzeti mahlası ile kaleme alan Aşık Ali İzzet, koşma ve türkülerini Ülkü dergisinde yayımlamasından sonra ünlendi. Özellikle Mühür Gözlüm adlı türküsü ile büyük bir beğeni kitlesine ulaştı. Şiirlerinde geleneksel halk şiirinin özellikleri görüldü ve Aşık Veysel etkisi sezildi. 1979’da Prof. İlhan Başgör Aşık Ali İzzet Özkan adlı yapıtından şairin tüm şiirlerini bir araya getirdi.

ESERLERİ
  • Türk’ün Sazından (1953)
  • Teller de Muradın Alsın (1958)
  • Mühür Gözlüm (1969).
ESER ÖRNEKLERİ

KOŞMA

Bugün bayram günü gülmez yüzlerim

Gayet perişanım haller yas çeker

Ağlasana ne duruyon gözlerim

Karalar geyindim allar yas çeker

Bayramlarda el geyinip gezerken

Dostlar ile al badeler süzerken

Kalem yandı dertlerimi yazarken

Parmaklar meraklı eller yas çeker

Ciğer yandı ayrılığın közünden

Yarsız bayram ayrılığın közünden

Gül yüzlümü öpemedim yüzünden

Dudaklarım gamlı diller yas çeker

Ali İzzet’im mahrum oldum her şeyden

Gözüm yaşlı yoğun bakar bu çaydan

Hem yaradan hem yoldaştan hem köyden

Ayrı düşen garip kullar yas çeker

Aşık Ali İzzet Özkan (İzzeti)

KAYNAKÇA: Tahir Kutsi Makal / Sahte Ozanlar Âşık İhsanî ve Ali İzzet’in İçyüzü (1969), İlhan Başgöz / Âşık Ali İzzet Özkan (1979), Ahmet Özdemir / Cönklerden Günümüze Halk Şairlerimiz (1992), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Alim Yıldız / Sivaslı Şairler Antolojisi (2003), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

 

 

Paylaş