HAYATI

Şair ve roman yazarı. 1959’da Kıbrıs, Lefkoşe’de dünyaya geldi. Şair Özken Yaşın’ın kızı, şair Mehmet Yaşın ise üvey ağabeyidir.

İlk ve orta öğrenimini Kıbrıs’ta tamamlayan Neşe Yaşın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü’nde öğrenim gördü. Daha sonra aynı üniversitenin kütüphanesinde bir süre çalıştı. 1986’da Kıbrıs’a döndü. Yeni Düzel gazetesinde yazdı. Kıbrıslı Rumların yönetimde bulunan CBC (Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu) radyosunda Türkçe kültür programları hazırladı ve sundu.

Neşe Yaşın’ın ilk şiiirleri Kıbrıs’ta Karanfil ve Kültür Sanat dergilerinde yayımlandı. Sonraki yıllarda yazı ve şiirleri Türkiye’de Sanat Emeği, Yazko Edebiyat, Varlık ve Adam Sanat gibi pek çok dergide yer aldı. Kıbrıslı Rum şairlerden çeviriler yaptı. Mehmet Yaşın’ın değerlendirmesi ile “1974 Kuşağı şairlerinin önde gelen temsilcisidir. İncelikli ve içten, kadınsı ve çocukçu duyarlılıklarını koruyarak ‘isyankar bir şiir’ yarattı” Neşe Yaşın’ın pek çok şiiri Rum diline çevrildi ve Güney Kıbrıs’ta okul kitaplarına alındı. Yaşın, 1978’de Kıbrıs kültürüne katkılarından dolayı Güney Kıbrıs Eğitim Bakanlığı Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Sezai Sarıoğlui Neşe Yaşın hakkında  “Apolitik olduğu için politik bir şiirdir. Politikanın kirlenmiş dilinden kaçan, onun dilini reddeden ama aslında politik bir gönderme içeren, politik eleştiri taşıyan bir şiirdir. Neşe Yaşın’ın şiirinin çağrışımları politikanın gündemidir, ama onu başka bir dille insanın lirik diliyle, şiir diliyle söyler. “Cinselliğin erkek diline karşın, o cinsellikte erotik bir tonla kadın dilini bulmaya çalışır. Direkt, olduğu gibi ama şiir katına çıkararak söyler… Sapho ile akrabalık noktası tam da burasıdır. Bu, kadın dili olmanın ötesinde, ergenlik dilidir de… “Bütün söylemi isyankar, dokunaklıdır. Anti-militarist tema, diğer bütün ‘anti’ler sonun da otoriteyi karşısına alır ve özgürleşmenin kapısını tıklar” değerlendirmesini yaptı.

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Cici Kıbrıs (1977)
  • Sümbül ile Nergis (çocuk şiirleri, 1979)
  • Savaşların Gözyaşları (1980)
  • Dünya ve Bir Başka Dünya (şiirler, taşlamalar, 1987)
  • Kapılar (1992)
  • Ay Aşktan Yapılmıştır (2001)
  • Bellek Odaları (2005)

ROMAN:

  • Üzgün Kızların Gizli Tarihi (2002).

KAYNAKÇA:  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013), Sezai Sarıoğlu / Ada Sahillerinde Kendini Bekleyen Şiirler (Sombahar, sayı: 35, Mayıs-Haziran 1996) – Neşe Yaşın ile Söyleşi: “Aşk Çözümdür, Bir Düşünün…” (Virgül, sayı: 63, Haziran 2003), Fikret Demirağ / Ay Aşktan Yapılmıştır (Cumhuriyet Kitap, 29.3.2001

 

Paylaş