Hayatı

Roman yazarı. 7 Ocak 1968 günü Ankara’da dünyaya geldi. in kızı. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Büro Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1996’dan beri Ankara’da özel bir şirketin halkla ilişkiler ve insan kaynakları grup başkanlığını yapıyor. Evli, bir çocuklu. Edebiyatçılar Derneği üyesi. Yeter Tenimi Acıtmayın adlı romanı, genel ahlaka aykırı olduğu iddiasıyla yargılandı, beraat etti.

Meltem Arıkan’ın ilk ürünü (Döngülerde Yaşamak) Damar dergisinde (Aralık 1992, S. 21) yayımlandı. 1992-95 yılları arasında öykü ve denemelerini başta Sanat Çevresi olmak üzere çeşitli edebiyat dergilerinde yayımladı. 1999’dan başlayarak yayımladığı romanlarında varoluşçu bir yaklaşımla kadın doğasının gizlerine eğildi.

Eserleri

Roman:

  • Ve… Veya… Belki…, Ank.: İmge, 1999
  • Evet… Ama… Sanki…, Ank.: İmge, 2000
  • Kadın Bedenini Soyarsa, İst.: Everest, 2003
  • Yeter Tenimi Acıtmayın, İst.: Everest, 2004
  • Zaten Yoksunuz, İst.: Everest, 2005
  • Umut Lanettir, İst.: Everest, 2006

Deneme:

  • Beden Biliyor, İst.: Destek, 2008.

Eser Örnekleri

Evet… Ama… Sanki’den

Evrende özgür irade vardır. Bedelini ödemeye razı olduğunuz sürece, istediğiniz seçimi yaparsınız ve kimse size hesap sormaz. Bu oldukça rahat bir yaşam o zaman. Tam tersine, doğduğunuz andan öldüğünüz ana kadar yaşadığınız ve yaptığınız her şeyin sorumluluğunu almak zorundasınız. Suçlanacak bir Tanrı, kader, toplum yok. Seçimleriniz ve sonuçları var. Çünkü, dünyaya gelenler eğitim için gelirler ve yaşadığımız her şeyin bir nedeni vardır. Amaç, öğrenmektir. Neyi? Kendimizi, kim olduğumuzu.

Yeter Tenimi Acıtmayın’dan

Biliyor musun, ben senin yıllardır aradığın ama bulamadığın kadın olduğum için, bana on senedir aşıksın ve senin için çok ama çok kıymetliyim. Ben senin için dünyanın en pahalı elmasıyım. Ona sahip olduğunu bilmek sana yetiyor. Onu ev de bıraksan da, aylarca görmesen de, senin olduğunu ve hep sana ait olduğunu bilmek sana yetiyor. Oysa ben seninle büyüdüm, seninle kadın oldum, varoluşumu sana borçluyum. O nedenle de sen benim için su gibisin. Seni görmezsem, seni içmezsem, sesini duymazsam varoluşum tehlikeye düşüyor, anlıyor musun?

Kaynakça: F. Aygündüz, “Bir İlk Kitap”, Milliyet Sanat (15 Şubat 1999); B. Akkurt, “Evet… ama… Sanki…”, Sanat Çevresi, S. 261 (Temmuz 2000); Ö. Türkeş, “2000 Yılının Romanları”, Virgül, S. 38 (Şubat 2001), Aslı Örnek / Kadın Bedenini Soyarsa (Radikal Kitap, 21.7. 2002).

Paylaş