Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/turkede/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5079
Ahmet Soysal Kimdir? Hayatı ve Eserleri | Türk Edebiyatçılar İnternet Ansiklopedisi

HAYATI

Yazar ve çevirmen. 3 Şubat 1957 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Ahmet Deniz Soysal’dır. Ferdan Hanım ile gazeteci Muzaffer Soysal’ın oğlu, siyasetbilimci, hukukçu ve yazar Mümtaz Soysal’ın ise yeğenidir.

İlkokulu Brüksel’de okuyan Ahmet Soysal, ortaokulu Galatasaray Lisesi’nde, lise öğrenimini ise Beyrut, Brüksel ve İstanbul Saint Joseph Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. 1982-95 yılları arasında arkadaşları ile birlikte kurduğu Beyaz adlı edebiyat dergisini yönetti. Daha sonra bir süre İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde çalışan Soysal, yaşamını halen İstanbul’da sürdürüyor.

Ahmet Soysal’ın bir çeviri olan ilk eseri 1981 yılında Yazko Edebiyat dergisinde yayımlandı. Yazar, çeşitli dergilerde yer alan edebiyat ve felsefi alanda yapmış olduğu çevirileri ile adından söz ettirdi. Bu yazıları Fransa’da Alter, Critique ve Eden-Art gibi pek çok dergide, özellikle Fazıl Hüsnü Dağlarca’da yapmış olduğu çevirileri Nouvelle Revue Française ve La Riviere Echappee dergilerinde yer aldı

M. Mukadder Yakupoğlu, Ahmet Soysal hakkında şu değerlendirmeyi yapar: “Her toplum gibi bizim toplumumuz da düşünür yetiştirmektedir. Bu düşünürlerinden biri de Ahmet Soysal’dır. Ahmet Soysal neden düşünürdür? Çünkü Soysal düşünce üretirken çok çeşitli ve zengin kaynaklara başvurmakta ve bakış açısının sınırlarını mümkün olan en uca götürmeye çalışmaktadır. Bu çabasının en somut örneği ‘Birlikte ve Başka’ adlı yapıtıdır.”

ESERLERİ

DENEME-İNCELEME:

  • Birlikte ve Başka (1999)
  • Arzu ve Varlık / Dağlarca’ya Bakışlar (1999)
  • Ölüm Yazı Vücut (Resimler: Bahar Kocaman, 2005)

ÇEVİRİ:

  • Van Gogh Toplumun İntihar Ettirdiği (A. Artaud’dan, 1991)
  • Suç Ortakları ve İşkenceler (A. Artaud’dan, 1992), Seçki (Y. Bonnefoy’dan, 1995)
  • Beyaz Motor (A. du Bouchet’den, 1995)
  • Göz ve Tin (M. Marleau-Ponty’den, 1996)
  • Bugün Budur (A. Du Bouchet’den, 1997)
  • Tanrı Yargısının İşini Bitirmek İçin (A. Artaud’dan, 1999)
  • Tancrede ile Clorinde’in Dövüşü (P.J. Joure’dan, 2000).

KAYNAKÇA: TBE Ansiklopedisi (2001), M. Mukadder Yakupoğlu / Ahmet Soysal’ın Düşünce Dünyası (Cumhuriyet Kitap, 9.12.1999),  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013’de)

Paylaş