Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/turkede/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5079
Özcan Yurdalan Kimdir? Hayatı ve Eserleri | Türk Edebiyatçılar İnternet Ansiklopedisi

HAYATI

Gezi yazarı.  Belgesel fotoğrafçılığının ülkemizdeki en iyi isimlerinden biri olan Özcan Yurdalan, 14 Eylül 1955’te Adana’da dünyaya geldi. Hikmet Hanım ile subay Orhan Yurdalan’ın oğludur.

Ortaöğrenimini Ankara Yükseliş Koleji’nde tamamlayan Özcan Yurdalan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenimini yarıda bıraktı. Ankara’da Fotoğraf dergisini, Didim’de İmece gazetesini çıkardı. “Nameste / Hindistan-Nepal Yollarında” adlı bir CD-ROM’u vardır. Serbest gazetecilik, fotoğrafçılık ve gezi rehberliği yapıyor. Edebiyatçılar Derneği üyesi olan Özcan Yurdalan, halen yaşamını İstanbul’da sürdürüyor.

Özcan Yurdalan’ın ilk öyküsü “Bir Kış Masalı” Ankara’da Devinim dergisinde çıktı. Sonraki yıllarda gezi yazıları, fotoğrafları ve röportajları Gezi Dergisi, Milliyet Pazar, Cumhuriyet Dergi ve İstanbul Kültür Sanat Haritası gibi pek çok dergide yer aldı. “Uzaklara Yolculuk” adlı beş bölümlük dizinin senaryosunu kaleme aldı; film 1998’de TRT-2’de gösterildi. “Zamanlamadaki Yanlışın Şiiri” ve “Pembe Karanfilli Kız” adlı şarkı sözleri M. Özyüksel tarafından bestelendi ve Işığın Yansıması grubunun bir albümüne alındı.

Özcan Yurdalan, fotoğrafçılık ile ilgili Bianet Fotoğrafçılık Atölyesi’nde şu sözleri söyledi “Haber fotoğrafı bir olayı temsil eder. Bir olayı aktarırken karşı tarafa duygu ve düşünceyi de aktarabilmeli, görünenle yetinmemelidir. Dolayısıyla fotoğraf anlamak ve anlatmaya çalışmanın yöntemidir.”

ESERLERİ

GEZİ:

  • Namaste / Nepal – Hindistan Gezi Notları (1995)
  • Fas’ta Yolculuk (1998)
  • Sarı Otobüs – İran’a Yolculuk (2001)
  • Sarı Otobüs II-Pakistan Yolculuğu (2001)

KAYNAKÇA: Feza Kürkçüoğlu (Virgül, Ocak 1999), Türey Köse (Cumhuriyet Kitap, 4.2.1999), TBE Ansiklopedisi (2001), Gülşah Durak / Sarı Otobüs (Cumhuriyet Kitap, 13.6.2001), Sarı Otobüs II-Pakistan Yolculuğu (Cumhuriyet Kitap, 18.4.2002), Ahmet Eken (Virgül, Mayıs 2003),  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

 

 

 

 

Paylaş