HAYATI

6 Haziran 1947 günü Kütahya’da dünyaya geldi. Bazı eserlerinde Zeynep Karabey imzasını da kullandı. Öğretmen Bürran Hanım ile bankacı Atıf Avcı’nın kızıdır. Erenköy Kız Lisesi’nin orta kısmını bitirdikten sonra Kadıköy Kız Koleji’nde lise öğrenimini tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde bir süre öğrenim gördü. Daha sonra Cumhuriyet, Yeni İstanbul, Hürriyet, Milliyet ve Dünya gazetelerinde çalıştı. Paris’te SİPA Press’in Türkiye masasında ve TRT’nin Paris bürosunda görev yaptı. Hürriyet gazetesinin Kelebek eki ile Domuz Çocuk, Focus ve İstanbul dergilerinin yayın yönetmenliği görevini yürüttü. Yazko Somut dergisinde kurucu editör olarak uzun yıllar görev yaptı. 2000 yılından sonra bir süre İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Çalışmalarını halen İstanbul ve Bodrum’da sürdürmektedir.

Zeynep Avcı, ilk eseri olan “Bir İftar Öyküsü” adlı hikayesini 1981’de Yazko Somut dergisinde yayımladı. Daha sonra, yazarın eleştiri, inceleme ve öyküleri sırası ile Yazko Somut, Milliyet Sanat, Varlık, Cumhuriyet, Kitap ve Kitaplık gibi pek çok dergi ve gazetede yer buldu. Zeynep Avcı, öykü ve telif eserlerinin yanı sıra çevirilerindeki temiz ve kusursuz Türkçesi ile de dikkatleri çekti. Ayrıca yazarın yabancı yazarlardan Türk diline kazandırmış olduğu pek oyun farklı tiyatrolarda sahnelendi.

“Ponente Feneri” (Yön: Şahin Gök), “Şahmeran” (Yön: Zülfü Livaneli), “Nihavent Mucize” (Yön: Atıf Yılmaz) filmlerinin senaryolarını da kaleme alan Zeynep Avcı, “Gılgamış” adlı eseri ile Ankara Sanat Kurumu Ödülü’nün ve “Abelard ve Heloise” çevirisi ile Avni Dilligil En İyi Çeviri Ödülü’nün de sahibi oldu.

ESERLERİ

ÖYKÜ: Kötü Bir Yaratık (1983’te), Ahşap Köşkün Hanımefendisi (1991’de), Aşk Meleğinin İşleri (1998’de).

OYUN: Gılgamış (1997’de).

DERLEME: A’dan Z’ye Abidin Dino (2000’de).

ÇEVİRİ: Giocomo Joyce (J. Joyce’dan, 1988’de), Abelard ve Heloise (R. Duncan’dan, 1988’de), Toplu Eserleri – Shakespeare: Venedik Taciri, Kısasa Kısas, 12. Gece (1998’de) – Hırçın Kız (2004’de) (W. Shakespeare’den), Toplu Oyunları 1 Matmazel Julie – Alacaklılar (Auguste Strindberg’ten; Aziz Çalışlar ile birlikte, 2004’te), Oedipus Kompleksim (Frank O’Connor’dan, 2014’te).

Paylaş