Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/turkede/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5079
Şükran Farımaz Kimdir? Hayatı ve Eserleri | Türk Edebiyatçılar İnternet Ansiklopedisi

HAYATI

Öykü yazarı. 1953 yılında Malatya’ya bağlı Hekimhan ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Hekimhan’da, orta ve liseyi ise Sivas’ta okudu. Sivas İlk Öğretmen Okulu ve Samsun Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. Yazar, yaşamını halen Manisa’da sürdürmektedir.  

Şükran Farımaz’ın ilk öykü kitabı 1984 yılında çıktı. On öyküden oluşan ve kıyı kentlerinden, kasabalarından, amansız kışların yaşandığı Anadolu kentlerindeki sıkıntılardan, yalnızlıktan, aşktan ve yaşamdan söz ederken, insan sıcaklığını da içtenlikle yansıtan Bir Ağaç Bir Kadın adlı kitabı ise 2002’de yayınlandı.  

ÖDÜLLERİ

  • Çiçeklerle kitabıyla 1983 Akademi Kitabevi Öykü Ödülü 

ESERLERİ

Öykü:  

  • Çiçeklerle (1984) 
  • Bir Ağaç Bir Kadın (2002). 

Çocuk Kitabı:  

  • Bir Yılbaşı Masalı (1999) 
  • Güzel Şarkılar Kitabı (2005). 

ESER ÖRNEKLERİ

BİR AĞAÇ BİR KADIN’DAN 

Bazen, ne kadar açık, ne kadar basitti hayat. Artık, asla, yanımızda bulamayacağımız birinin yokluğu ile ölesiye kederlenir, henüz tanıştığımız bir başkasının gülümseyişi ile canlanabilirdik yeniden. 

… 

Hayatın tam ortasına koyup, hayatımızın dışına ittiğimiz şeyin ta kendisiydi aşk.

AŞK BU’DAN 

Teşekkür ve niyazla, pişmanlık ve gazapla, ilençle inkârla yaşanan her günü, zilli maşayı, çam pürtüğünü, Türkan Şoray’ın kirpiğini, sıçan dişini; paravan aşkları, paravan evlilikleri, yaşamı ve ölümü; etimizden et, canımızdan can kopartan bu ritmi; dilinin pasını, dişinin kirini, yatağını, terini, vurgunu olduğum et benini, bütün bunlara baka baka büyüttüğüm o bir sap acı karanfili; Neşideler Neşidesi’ni… yalnız ben biliyordum. 

KAYNAKÇA: Mehmet Hengirmen / Ödüllü Öyküler Antolojisi (2000), Varlık Dergisi (Ekim 2002). 

Paylaş