HAYATI

Şair. 28 Nisan 1969’da İstanbul’da dünyaya geldi. Şaziye Hanım ile işçi Fehmi Ateş’in oğludur. Ortaöğrenimini 1987’de Şehremini Lisesi’nde tamamlayan Nihat Ateş, daha sonra başladığı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ndeki öğrenimini ikinci sınıftayken terk etti. 2001’de sonra uzun yıllar Gelenek Yayınevi’nde editör olarak çalıştı. 1985-87 yılları arasında General Electrics Basketbol takımında oynadı. Nihat Ateş, PEN Yazarlar Derneği ile Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

Nihat Ateş’in ilk şiiri “Dinlenen Cadı” 1992’de İnsancıl dergisinde yayımlandı. Sonraki yıllarda şiir ve yazıları Varlık, E, Sol, Kum, Yaba ve Eski gibi pek çok dergide yer aldı. İstanbul’da yayımlanan Mum dergisinin genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Yazar, gerçekçilik çizgisinde olduğunu ifade etti. Nihat Ateş, verdiği röportajlardan birinde edebiyatçılığı ile ilgili “Gerçekçiliği nasıl tanımlamalıyız. Ben son zamanlarda “toplumcu gerçekçi” yazarken ya “toplumcu, gerçekçi” ya da “toplumcu-gerçekçi” diye yazıyorum. Bununla işaret etmek istediğim “toplumcu gerçekçi” geleneği sahiplenirken bugün için de bir fark gördüğümü, görmek istediğimi belirtmek istiyorum” sözlerini dile getirdi.

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Dinlenen Cadı (1992)
  • Günışığı Şiirleri (1994)
  • Odkuyusunda Bir Ayna (1999)
  • Tarihin Bedensiz Kadınlar (2003)
  • Akla Çarpan (2013)

ELEŞTİRİ-ARAŞTIRMA-İNCELEME:

  • Çöküş Romanları (2003)Sanattan 5. Kola: Orhan Pamuk (Ergin Yıldızoğlu, Kaan Arslanoğlu ve Ali Mert ile, 2007)

EDİTÖRLÜK:

  • Kent ve İnsan (Türkçe ve Flamanca, beş Hollandalı öykücü ile beş Türk öykücünün kent konulu öyküleri, Hollanda, 2007).

ESER ÖRNEKLERİ

KENT ŞİİRLERİ

I.

Uçurumları dağlarını anlatırken kentin

boğulmuş sözlerimiz yankılanıyordu

-uyumuştu ellerimiz

öyleyse sevgilim

bu koca kente

bunca yalanı nasıl söyledik biz

 

II.

Bütün anlarını kent içi yaşadığımız

bıkkın sevişmelerimiz

sessiz varırken uykularına

düşlerinde kırılan goncayı anlamaz

-Şimdi ayrılırsak sevgilim

bu koca kent

bunca yalnızı taşımaz.

 

III.

Uçurumlar kendilerini de anlattı

karlı bir gök parçası kılığında

girip uykularımıza

Anlamak ve sayıklamak arasında sezdik

 

Uçurumlar dağlarsız olmaz.

KAYNAKÇA:  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990’da ve 1998’de) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001’de ve  2004’te) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

 

 

Paylaş