• HAYATI

Şair ve heykeltraş. 23 Mart 1943’te Erzincan’a bağlı Kemaliye ilçesinde dünyaya geldi. Tam adı Mehrizat Poyraz. Kitaplarında sadece ön adını kullanmaktadır. Fahriye Hanım ile Mahmut Poyraz’ın kızı. Beyoğlu Firuzağa İlkokulu ile Beyoğlu İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra İÜEF Fransız Filolojisi’nden mezun oldu
(1980). Marmara Üni. Atatürk Eğitim Fak. Fransızca Bölümü’nde bölüm başkanlığı yaptı (1981-89); aynı bölümde öğretim üyesi olarak görevini sürdürüyor. Yeditepe TV yönetim kurulu ikinci başkanlığı görevinde bulundu. TYS ve Edebiyatçılar Derneği üyesi. İstanbul’da yaşıyor. İlk şiiri 1961’de Varlık dergisinde çıktı.
Şiirleri başta Türk Dili olmak üzere Yeni İnsan, Çağrı, Elif, Varlık dergilerinde yayımlandı. M. Uyguner, “Mehrizat’ın bütün şiirlerinde insanlar, insanlığın birlikteliği ve bunun duyumsamaları da görülür” derken, M. Agah Önen Mehrizat hakkında: “Gökırmakları’nda (1997) şairin biçim kaygısı bakışımlı (simetrik) oluşumlardan geometrik biçimlendirmelere dönüşerek sürüyor. Yinelemeler, bölüm (kıta) başlarında ve sonlarında bir iç uyaklama çabası, değişik biçim ve ses oluşumları yaratıyor. Kısa dizelerin art arda, artan uzunluktaki dizelerle yükselen söyleyiş, doruğa ulaştıktan sonra gittikçe kısalan dizelere dönüşerek, bir yükselip alçalan dalgalanmayla şiirine yeni bir uyum arama çabasını sezdiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

ESERLERİ

Şiir:

  • Ben Dünyalı Değilim, 1990
  • Gökırmakları, İst.: İlgi, 1997.

KAYNAKÇA: : Işık, 416; Kim Kimdir, 589; M. Uyguner, “Yaşamın Cansuyu”, Cumhuriyet Kitap, S. 417 (12
Şubat 1998), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007) – Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 3, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013).

Paylaş