HAYATI

Deneme Yazarı ve şair. 5 Temmuz 1962 günü Sakarya’ya bağlı Akyazı ilçesinde dünyaya geldi. Zaide Hanım ile ziraat teknisyeni Mahmut Akova’nın oğludur. İlkokulu Gebze’de bitirdi. Orta ve lise öğrenimini 1979’da Gebze Lisesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisansını verdi. TRT’de yayınlanan “Okudukça” ve “Artı Sanat” programları için metin yazarlığı yaptı. Açık Radyo için “Kanatlar ve Sözcükler” adlı bir program hazırladı ve aynı programın sunuculuğunu üstlendi. 1998 yılından sonra uzun yıllar Voyager dergisinin seyahat editörlüğünü yaptı. Yazar yaşamını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Akgün Akova’nın ilk şiirleri “Uçurtmacılar” ve “Bağışla Beni” 1984’te Milliyet Sanat dergisinde yayımlandı. Yazarın daha sonra şiirleri ve deneme yazıları Adam Sanat, Milliyet Sanat, Voyager ile Öküz gibi dergilerde yer aldı. Akova, zekaya, şaşırtmacaya ve dil oyunlarına dayalı kaleme aldığı şiirlerinin yanı sıra ‘deneme yanılma yanılma deneme’ olarak adlandırmış olduğu denemeleri ile de okuyucunun dikkatini çekti.

Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN Yazarlar Derneği üyesi olan Akgün Akova, “Eski Denizlerden Kim Kaldı?” adlı şiiri ile 1984’te Yeni Türkü Şiir Ödülünün (övgüye değer), yine aynı yapıtıyla 1994’te Truva Şiir Ödülünün ve “Yıkık Bir Çocuk Bahçesi Gibiydi Yüzün” adlı denemesi ile de 1998’de Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülünün sahibi oldu.

“Akgün Akova, ‘Elimi Tut Yeter’de yalnız insanların ve sözcüklerin ellerini değil, toplumbilimin, ruhbilimin, tarihin, gökbilimin, antropolojinin, felsefenin, botaniğin ve zoolojinin de elinden tutmuş ve yazın dünyamıza benzeri olmayan bir yapıt kazandırmış.” (M. Şeref Özsoy)

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Sansürttürme Şair Abüüü (1991’de)
  • Pepetye (1992’de)
  • Baba Bana Bağırma (1994’de)
  • Aşk ve Kuyruklu Yıldız (1997’de)
  • Seçme Şiirler (1998’de)
  • Elimi Tut Yeter (1998’de)
  • Sevdiğim Kadın Adları Gibi (2002’de)

DENEME:

  • Güzel Atlar Ülkesi (1996’da)
  • Yıkık Bir Çocuk Bahçesi Gibiydi Yüzü (1997’de).

KAYNAKÇA: Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999’da), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999’da), M. Şeref Özsoy / Elimi Tut Ama Sözlerimi de Yaz (Cumhuriyet Kitap 27.5.1999), TBE Ansiklopedisi (2001’de).

Paylaş