HAYATI

Şair. 14 Nisan 1962’de Manisa’da dünyaya geldi. Asıl soyadı BAYRİL’dır. Bazı yapıtlarını V. B. Bayrıl ve Memduh Vasıfgil imzaları ile kaleme aldı. Öğretmen Tunçay Hanım ile serbest meslek sahibi Çetin Bayril’in oğludur.

İlk ve orta öğrenimini Manisa’da tamamlayan Vural Bahadır Bayrıl, 1985’te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Sanat ve Bilimler Akademisi’nden mezun oldu. 1986’da arkadaşlarıyla beraber Şiir Atı Yayıncılık’ı kurdu, Şiir Atı dergisini çıkardı. 1986’dan bu yana reklamcılıkla uğraşıyor. İstanbul’da yaşıyor; evli, bir çocuk babası.

Vural Bahadır Bayrıl’ın ilk yazısı “Ahmet Erhan Şiiri Üzerine” 1982’de Yarın dergisinde yayımlandı. Sonraki yıllarda resim, şiir ve edebiyat üzerine yazı ve söyleşileri Yarın, Üç Çiçek, Yönelişler, Nokta, Şiir Atı, Gösteri, Bürde, Sombahar, Söz, Düşler, Cumhuriyet Kitap, Sanat Çevresi, Kaşgar, Kitap Zamanı, İpek Dili, Nar, İnsan, Şiir Defteri, Gezgin, Düşlem gibi dergilerde, Milliyet, Güneş ve Yeni Şafak gibi gazetelerde yer aldı. Bayrıl gelenek ve metafizikle özgün bir bağ kuran şiirleriyle “neo-klasik”, “gelenekçi” ve “esoterik” bir şiirin temsilcisi olarak görüldü. Vural Bahadır Bayrıl yapıtlarında, kendinden önceki şiir geleneğinden faydalanırken eserlerinde metinlerarasılık yöntemini kullandığı dile getirildi. Yahya Kemal (imtidad fikri) ve Eliot’ın bu konudaki görüşlerini (Eliot’ a göre geleneği aktarmanın yolu daha önceki kuşakların başarılarını körü körüne tekrarlayarak onların yollarını izlemek değil, eski ile yeninin uyuşması, geçmişin şimdileşmesi olarak değerlendirildi.

Vural Bahadır Bayrıl, “Ahmet Erhan Şiiri Üzerine” ile 1982’de Yarın Dergisi Genç Eleştirmenler Yarışması mansiyon ödülünün sahibi oldu. Bayrıl, ayrıca, 1986’da Enka Bilim ve Sanat Ödülleri Yarışması (mansiyon); Melek Geçti ile 1992’de Behçet Necatigil Şiir ödüllerine layık görüldü.

ESERLERİ

Şiir:

  • Melek Geçti, İst.: Şiir Atı, 1992
  • Şer Cisimler, İst.: Can, 2000
  • Eksik Tay, 2001

KAYNAKÇA: BF (11 Mayıs 1999); Necatigil, İsimler, 69; Kurdakul, Sözlük (1999), 138; O. Hakan, “Geleneksel Şiirin Estetiği ile İlişki”, Cumhuriyet Kitap, S. 155 (11 Şubat 1993), Bayrı!, Vural Bahadır, “Dayanak Noktam Necatigil”, Hürriyet, (Konuşan: İhsan Yılmaz), 11 Aralık 1992. Bayrı!, Vural Bahadır, Melek Geçti, Can Yayınları, İstanbul, 2000. Bayrıl, Vural Bahadır, Şer Cisimler, Can Yayınları, İstanbul, 2000, Aktulum, Kubilay, Metinlerarası İlişkiler, Öteki Yayınevi, İstanbul, 2007. Asiltürk, Baki, “Vural Bahadır Bayrıl’ın ‘Lehim’ Şiirinde Metinlerarasılık, Dil ve Anlam”, Hilesiz Terazi, YKY, İstanbul, 2006.

Paylaş