HAYATI

Roman ve öykü yazarı. 2 Kasım 1954 günü Harran, Şanlıurfa’da dünyaya geldi. Çamlıca Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra çeşitli atölyelerde resim eğitimi gördü ve sergiler açtı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin açtığı yaz kurslarında tiyatro dersi verdi, briç hocalığı yaptı. TYS üyesi. İstanbul’da yaşıyor. Denemelerini Türk Dili dergisinde yayımladı. M. Uyguner, “Kırmızı Erik’teki anlatım, olayları, görüntüleri, hayalleri, resimleri, satırlar arasında görünmeyen enstrümanlarla çalınan müzikleri, portreleri, tipleri kapsayan bir potpuridir” dedi. 

Tülay Ferah’ın ilk öyküsü 1981 yılında Edebiyat ‘81 dergisinde yayınlandı. Sonraki yıllarda ürünleri Varlık, Gösteri, Cumhuriyet Dergi, E, Karşı, Kıyı, İnsancıl ve Playboy gibi pek çok dergide yer aldı. Denemeleri Türk Dili dergisinde yayınlandı. İlk romanlarıyla olumlu eleştiriler alan yazar, ikinci romanını yayınladığı tarihten başlayarak romana ara verip çocuk öykülerine yöneldi.  

ESERLERİ

Roman:  

  • Sinek Olmak Zor Şey, İst., 1985; Sıcak, İst., 1987 
  • Kırmızı Erik, İst.: Sel, 2000 
  • Erkek, İst.: Telos, 2000 
  • Mayo mu Osmanlı mı?, İst.: Telos, 2001 
  • Aşk Minyatürleri, İst.: Epsilon, 2002 
  • Gidersen Ölmem, İst.: Epsilon, 2005 

Öykü:  

  • Dünya Çıplak, İst.: Epsilon, 2006 

Çocuk Öyküsü:  

  • Ebemkuşağı, İst.: Gendaş, 1991 
  • Okullu Melekler, İst.: Özyürek, 2002. 

ESER ÖRNEKLERİ

DÜNYA ÇIPLAK’TAN 

Funda ve Rene, adı mutluluk olan bir tablonun içinde sessizce oturuyorlar. Onların hiç arkadaşı yok. Çünkü arkadaşlar iz sürüyor. Hele mutluluğun izini eğitimli bir köpek gibi sürüyorlar. Burunları hep kokluyor, mutluluk kokusu arıyorlar. Bu kokuyu aldıkları zaman ağızlarından kötülük salyası akıyor. Mutluluk yok edilmeli. Mutsuzlar, mutluluğu yok etmeye bayılıyor. 

ERKEK’TEN 

Bir kitapta okumuştum. Şöyle yazıyordu : “Aşığın özel bir üşümesi vardır.” Burada ruhsal anlamda üşüdüğüm gerçek. Her seni düşünüşümde. Oysa gerçek bir erkek gibi, salt bedenin için üşümek isterdim. Bir kadın bedeni için yaratılmamış olmanın acısını çekmiyorum. Ama seninle kardeş de değiliz! 

KIRMIZI ERİK’TEN 

Bir gün birbirimiz için gerçekten var olmayı bekliyoruz. Mutluluğumuzun adı sessizlik. Kusursuz ve erişilmez bir sessizlik. Ikimiz de biliyoruz ki, Esin Perisi’nden çok şey bekliyoruz. Ünlem ve noktalarla bu yaşam sürüp gider. 

KAYNAKÇA: M. Buyrukçu, “Kırmızı Erik”, Cumhuriyet Kitap. S. 530 (13 Nisan 2000); N. Bucak, “Roman, Erkeğin Analizi”, Cumhuriyet Kitap, S. 549 (24 Ağustos 2000) 

Paylaş