HAYATI

Öykü yazarı. 1977 yılında Afyon’da dünyaya geldi. Üsküdar Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu (2001). Öyküleri ve yazıları Dergâh, Şehrengiz, Atlılar, Mizan, kitap-lık dergilerinde yayımlandı.

ESERLERİ

Öykü:

  • Kansızlık, İst.: Dergâh, 2000
  • Taş Kayık, İst.: Mavi Ağaç, 2003

Deneme:

  • Acemi Şansı, İst.: Mavi Ağaç, 2004.

Araştırma-İnceleme:

  • 100 Soruda Oğuz Atay

ESER ÖRNEKLERİ

100 SORUDA OĞUZ ATAY’DAN

Ülkemiz bugün; fakirleştirilmiş ve eski gücünü kaybetmiş durumdadır. Bütün buna rağmen gene de ayakta durabilmişse bunu sağlayan olumlu etkenler geçmişteki olumlu davranışların sonucu olmak gerekir. Fakat gene de geçmişle olan gerçek bağların araştırılmasında geçmişe, bütünüyle olumsuz olaylar ve niyetler zinciri olarak bakmak da aynı derecede tehlikelidir.

“Nasıl yaşamalı?” sorusunu çoğu insan sormaya kalkmaz; hatta kimileri öyle ağır koşullarda doğar ki, bu soru akıllarına bile gelmez. Ellerindeki koşullara bakıp başkalarından rol çalar, hazır oyunlarla yetinirler. Kuralları belli, kimsenin sorgulamayacağı oyunlardır bunlar: Okullar okunur, bir fakülteden mezun olunur, birkaç gönül ilişkisi yaşanır, evlenilir, çoluğa çocuğa karışılır, kariyer için, ev için, araba için bir savaş verilir…

İnsanların hayatı zaten daha önceden yazılmış oyunlarda geçiyormuş. Belki biz, yani siz demek istiyorum, bizim için yazılmış oyunları değiştirmek, yani kaderimizi değiştirmek, yani oyunlarımıza bir anlam vermek için, onları yeni baştan ve kendimize göre yazmak için…

“Tutunamayan, Oğuz Atay’ın edebiyat ve düşünce dünyamıza soktuğu bir insan türüdür. Zayıf, sahipsiz ve sevgiye açtır. Kolay güvenir, kolay aldanır. Çıkarını koruyamaz, sürekli oyuna gelir. Yerleşik düzene uyum sağlayamamış ama içsel olgunluğunu da tamamlayamamış bir çeşit yarım bireydir. Tutunamayan bir bakıma ‘birey’ olma olgunluğuna erişememiş Türk toplumunun eleştirisidir.”

Tutunamayan, Oğuz Atay’ın edebiyat ve düşünce dünyamıza soktuğu, bir insan türüdür. Zayıf, sahipsiz ve sevgiye açtır. Kolay güvenir, kolay aldanır. Çıkarını koruyamaz, sürekli oyuna gelir. Yerleşik düzene uyum sağlayamamış ama içsel olgunluğunu da tamamlayamamış bir çeşit yarım bireydir.

Yayıncılar, yeniliklere karşı mesafelidir; daha kötüsü, çok az yayıncı -bugün bile- Tutunamayanlar gibi bir romanı değerlendirebilecek edebiyat kültürüne sahiptir. 7 Kasım 1970 tarihinde romanı Cem Yayınevi’ne götürdüğünü günlüğüne yazan Oğuz Atay, “durum pek parlak değil” diye devam etmiştir. Cem Yayınevi sahibi, bir söylentiye göre, romanın bir kısmını şöyle bir gözden geçirdikten sonra, yakın çevresine Atay’ın ruh hastası olup olmadığını sormuştur. Yine aynı dönemde Bilgi Yayınevi de Atay’ı geri çevirir.

KAYNAKÇA: Işık 06, 2716.

Paylaş