HAYATI

Deneme yazarı, roman yazarı, radyocu ve araştırmacı yazar. 11 Temmuz 1945 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Fazilet Zehra Hanım ile Cem Madra’nın oğlu, oyuncu Esme Madra ise kızıdır.

İlkokulu Şişi Terakki Okulları’nda, orta ve lise eğitimini Robert Koleji’nde tamamlayan Ömer Madra, 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı okulda Uluslararası Hukuk kürsüsünde on üç yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1982’de “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Bireysel Başvuru Hakkı” konusunda hazırladığı tez çalışması ile sosyal bilimler doktoru unvanını aldı. Ömer Madra daha sonra Hollanda, İsviçre ve İsveç gibi bazı ülkelerde uluslararası hukuk, uluslararası ilişkiler ve insan hakları alanlarında çalışmalar yaptı. Doktorasını tamamladığı yıl YÖK’ün anti demokratik uygulamaları protesto etmek amacı ile Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ayrıldı.

Ömer Madra, 1982-84 yılları arasında Milliyet gazetesinin araştırma ve dış haberler servisi ile bazı ansiklopedik yayınlarda çalıştı. Playboy, Gergedan, Şehir, Start dergileri ile Güneş gazetesinin Pazar ekinde editör ve editör yardımcılığı görevlerini yürüttü. 1989’da Arredamento Dekorasyon dergisini kurdu ve derginin başyazarlığı ile yayın yönetmenliğini yaptı. Status dergisinin üç, Fol dergisinin ise bir sayısı için editörlük görevini üstlendi. 1995 yılında Açık Radyo’yu kuran Ömer Madra halen bu radyonun genel yayın yönetmeni. Madra, ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde uluslararası hukuk alanında ders veriyor.

Futboldan modaya, mimariden politikaya, sinemadan edebiyata kadar pek çok alanda yazılar kaleme alan Ömer Madra’nin yazıları, yönettiği dergilerin dışında Yeni Gündem, Argos, Nisan, …Ve Sinema, Video-Sinema ve Cogito gibi pek dergide yer aldı.

ESERLERİ

ROMAN:

  • Romanımla Sana Bir Ses (1992)

DENEME:

  • Rüzgâra Karşı (1995)
  • Rüzgâra Karşı II (2001)

ARAŞTIRMA:

  • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Bireysel Başvuru Hakkı (1977)
  • Migrant Workers and İnternational Law (1985)

ÇEVİRİ:

  • Franny ve Zooey (J.D. Salinger’den, 1993).

KAYNAKÇA: TBE Ansiklopedisi (2001), Türkiye’de Kim Kimdir (2000), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

Paylaş