HAYATI

1 Eylül 1957’de Kars’ta dünyaya geldi. Bir dönem Hüseyin Yavuz Haknamar imzasını da kullandı. Jale Nihal Hanım ile avukat Hüseyin Kahraman’ın oğludur. İlkokulu Kars’ta tamamladıktan sonra orta öğrenimini Ankara Koleji’nde tamamladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde, doktorasını Bilkent Üniversitesi Siyasal Bilgiler Bölümü’nde tamamladı. 1980-1984 yılları arasında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde inşaat mühendisi olarak çalıştı. Avrupa ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli üniversitelerde estetik ve sanat felsefesi konularında düzenlenen seminerlere katıldı. 1992-1996 yılları arasında Kültür Bakanlığı’nda danışmanlık yaptı. Sabancı Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve Radikal gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ile Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı üyesidir.

İlk yazısı “Nazlı Eray’la Gelen” 1976’da Varlık dergisinde yayımlandı. Deneme, eleştiri ve siyasi yazılarını Özgür İnsan, Varlık, Gösteri, Sanat Olayı, Kalın ve Sosyal Demokrat gibi dergilerde yayımlandı. Kurucusu olduğu Kalın dergisinde editörlük ve yazarlık yaptı. Politika, Cumhuriyet, Güneş ve Radikal gazetelerinde siyaset, kültür, sanat ve edebiyat konularında yazılar yayımladı. Siyasal tezlerini içeren kitaplarıyla da tanındı. Yazılarının yayımlandığı tarihten itibaren deneme-inceleme yazarı ve sanat eleştirmeni olarak değerlendirildi. Yahya Kemal’den başlayarak, çağdaş edebiyatçılar üzerine yaptığı çalışmalar ve özellikle şiir üzerine yaptığı değerlendirmelerle adından söz ettirdi.

Rotterdam Belediyesi Sanat Kurulu, Eczacıbaşı İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (Danışma Kurulu), TÜSES, SODEV, Tarih Vakfı, Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve Middle East Studies Association of North America gibi üye olduğu çeşitli kuruluşlarda hizmet verdi.

Aydın Cıngı, Hasan Bülent Kahraman hakkından: “Hasan Bülent Kahraman, genelde siyaset felsefesi, özelde de ‘sosyal demokrasi’ denince akla ilk gelen Türk yazarlarındandır” değerlendirmesini yapmıştır.

ESERLERİ: Beyazlar Kirli (1989), Bir Sürekli Cehennem (1990), Yeni Bir Sosyal Demokrasi İçin (1993), Sosyal Demokrasi Türkiye ve Partileri 1980-1985 (1.cilt, 1993), Sanatsal Gerçeklikler, Olgular ve Öteler (1995), Sağ Türkiye ve Partileri (1995), Halil Akdeniz (1995), Yahya Kemal Rimbaud Okudu mu? (1998), Modernizm, Şiir, Türk Şiiri (1998), Katılımcı Demokrasi Kamusal Alan ve Yerel Yönetimler (1999), Sosyal Demokrasi Düşüncesi ve Türkiye Pratiği (2002), Modernite ve Postmodernite Arasında Türkiye (2002), Cam Odada Oturmak (2002), Kitle Kültürü Kitlelerin Afyonudur (2003), Kültür Tarihi Aetmez (2004), Cinsellik, Görsellik, Pornografi (2005), ABD Bu II Eylül’ü Çok Sevdi (2006), Türk Sağı ve AKP (2007), Cam Odada Oturmak (2007), Türk Siyasetinin Yapısal Analizi (2008).

 

 

Paylaş