Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/turkede/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5079
Ziya İlhan Zaimoğlu Kimdir? Hayatı ve Eserleri | Türk Edebiyatçılar İnternet Ansiklopedisi

HAYATI

Şair. 1912 yılında Üsküp’te dünyaya geldi. 25 Ağustos 1965’te İzmir’de yaşama veda etti. Asıl adı Yusuf Ziya İLHAN. Çok küçük yaşlarda ailesiyle birlikte Üsküp’ten Türkiye’ye göç etti; ilk ve orta okulu burada okudu. Askerliğini tamamladıktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde polis memuru olarak çalışmaya başladı. Dışarıdan bitirme sınavlarını vererek liseden mezun oldu; komiserliğe terfi etti. Bu görevi sırasında girdiği AÜ Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre Adana’da gazetecilik yaptıktan sonra çeşitli yerlerde yargıçlık ve savcılık göreverinde bulundu. Son görevi İstanbul Sosyal Sigortalar Kurumu Hukuk İşleri Müdürlüğü’nde avukatlıktı. Bir kalp krizi sonucunda öldü. Duygu, düşünce ve daha çok izlenimlerini şiirleştiren bir şair olarak tanındı.  

ESERLERİ

Şiir:  

  • Bir Ses İki Name, (İ. A. Pura ile) İst.: İnkılâp, 1931 
  • Portakal Bahçeleri, İst.: İnkılâp, 1936 
  • Memleket Havası, (İ. A. Pura ile) İst.: Nazım Berksoy Mtb., 1946 
  • Mevsim Yağmuru, İst.: Mim, 1964. 

KAYNAKÇA: Atıf Özbilen / Bir Ziya İlhan Zaimoğlu Vardı (Güney dergisi, sayı: 15, Aralık 1968), TDE Ansiklopedisi (c. 8, 1976-98), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009). 

Paylaş