HAYATI

Roman yazarı. 1900 yılında Keşan’da dünyaya geldi. 1 Ekim 1964’te İstanbul’da hayatını kaybetti. Kabri, Karacaahmet Mezarlığındadır. Bazı yapıtlarını Safiye Sami ve Dilara imzaları ile kaleme aldı.

Öğrenimini henüz on üç yaşında iken gittiği Almanya’da yapan Safiye Erol, felsefe dalında doktora eğitimini tamamladı, on beş yıl sonra yurda döndü. Romanlarının büyük bir kısmı gazetelerde terfika halinde kaldı. “Safiye Sami”, “Dilara” adlarıyla Milli Mecmua’ya yazılar yazdı. Ayrıca Knut Hamsun ve Selma Lagörleff gibi yazarların eserlerini çevirerek Türkçeye kazandırdı. Ömrünü yazarlık ve tasavvufa verdi. Kenan Rıfat tarikatına bağlandı.

Safiye Erol, yapıtlarının büyük bir bölümünde çağdaş Türk insanının bunalımını ve bundan kurtuluş çarelerini anlatmaya çalıştı. Tasavvufi konuları romanlaştırdı. Temiz, sade, akıcı bir dili, heyecanlı bir üslubu vardı. Safiye Erol hakkında Mehmet Nuri Yardım’ın (Benseno Yayınları, 2003) Safiye Erol Kitabı ve Erdoğan Erbay’ın Safiye Erol’un Romanları Üzerine Bir İnceleme( Suna Yayınları, 2005) adlı iki çalışma bulunmaktadır.

Safiye Erol’un yayınlanmış üç romanından biri olan “Ciğerdelen”’de şimdi ile geçmiş zaman karşılaştırmaları yaparak soyları Ciğerdelen Kalesi’ndeki Sarı Sipahiler’e kadar çıkan iki gencin aşklarını anlatır: Almanya’da inşaat mühendisliği okumuş, yurduna dönmüş Turhan ile, lise arkadaşı Haşmet’in karısı olan ve 1943 yılında Moda’da bir evde bir çay toplantısında tanıdığı Cangüzel Hanım ile olan aşkları. Ciğerdelen kalesi nasıl Sarı Sipahiler soyunca tarihin düğüm noktası savaş ruhunun kan damarı olduysa, Edirne’nin imar planlarıyla uğraşan Turhan da hırçınlık ve kıskançlıklarıyla Cangüzel’le uğraşa uğraşa sonunda onu elinden kaçırmıştır. Cangüzel ile Keşan’da üç gün misafirlikleri son buluşmaları olmuştur. (Necatigil, Eserler Sözlüğü).

ESERLERİ

Roman:

  • Kadıköy’ün Romanı, 1939
  • Ülker Fırtınası, İst.: Remzi Kitabevi, 1944
  • Ciğerdelen, 1947
  • Dineyri Papazı, İst.: Kubbealtı, 2001
  • Çölde Biten Rahmet Ağacı, İst.: Kubbealtı, 2001

İnceleme:

  • Ken’an Rıfaî ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık, (S. Ayverdi, N. Araz ve S. Huri ile) 195
  • Makaleler, İst.: Kubbealtı, 2002.

Çeviri:

  • Su Kızı (La Motte Fououe); Portugaliya İmparatoriçesi (S. Lagerlöf)

KAYNAKÇA: Necatigil, İsimler, 152; İ. Engingün, “Erol, Safiye”, TDEA, III, 70; Kabaklı, V, 30; Necatigil, Eserler, 96; Varlık Yıllığı, 1965, s. 545; H. Arıkan, “Safiye Erol’un Romanları”, mezuniyet tezi, 1978-79; M.N. Yardım, Safiye Erol Kitabı, İst., 2003, ^ Günbal ile Safiye Erol Üzerine, Oğuz Çetinoğlu, Önce Vatan gazetesi, 21.01.2012, Dr. Safiye Erol 20 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Kubbealti Vakfı web sitesi,  Vatanını Aşka Tercih Eden Yazar:Safiye Erol 12 Eylül 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Seval Günbal, medeniyetimiz.com sitesi

Paylaş