HAYATI

Şair. 1964 yılında Moldova’nın Çadır kentine bağlı Kıpçak köyünde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Çadır’da tamamladı. Daha sonra Rostov-Don-Da Üniversitesi’nde gazetecilik öğrenimi gördü. Şiir yazmaya on yaşında başlayan şair, ilk şiirlerini Moldova’da yayımlanan pek çok dergi ve gazetede yayımladı. Uluslararası çeşitli festivallere katıldı.

1994 yılında Gagavuz bölgesinde Gagauz Sesi adlı bir gazete çıkaran Petri Yalıncı, Çadır kentinde bu gazetenin halen yazı işleri müdürü ve sahibidir. Şiir dışında diğer yazı türlerine de önem veren Yalıncı, çocuklara yönelik kaleme aldığı öykülerler de beğeni toplamıştır. Şairin pek çok şiiri Bay, İnci ve Genç Bay gibi dergilerde yayınlanmıştır.

ESERLERİ

Şiir:

  • İlk Yaz Türküsü
  • Şüünmüz Yıldızlar

KAYNAKÇA: Baymak, Osman (2000). Gagauz Çağdaş Şiiri Antolojisi. Ankara, İsen, Mustafa ve Tûbâ Işınsu İsen (2002). Balkanlarda Türk Çocuk Hikayeleri Antolojisi. Ankara: Grafiker Yay. 403, İsen, Mustafa, R. İsen, A. E. Kireççi (2008). Balkanlar’da Türk Çocuk Şiiri. İstanbul: Varlık Yay. 349, Özkan, Nevzat (2017). Gagavuz Edebiyatı. İstanbul: Bilge Kültür Sanat Yay. Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi. 1999. C. 12. Ankara

Paylaş