HAYATI

Şair. 24 Ağustos 1928’de Çanakkale, Gelibolu’da dünyaya geldi. 25 Kasım 1980’de Trabzon, Akçaabat’ta yaşama veda etti. Akçaabat’ta toprağa verildi. İlk şiirlerini Gelibolulu Aşık Demir imzası ile kaleme aldı. Aliye Hanım ile yüksek mimar Kazım Demiraslan’ın oğludur.

İlköğrenimini Edirne, Çanakkale ve Tekirdağ’da okuyan İlhan Demiraslan 1947’de Kabataş Lisesi’ni bitirdi. 1954’te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Yedek subay hekim olarak askerlik görevini yaptı. Askerlik bitiminde hekimlik yapmaya başladı. Erzincan, Trabzon, Karasu, İstanbul, Tunceli, Artvin, Tire, Görele, Çayeli ve Trabzon’da iç hastalıkları uzmanı, hükümet tabibi ve sağlık müdürü olarak görev yaptı.

Şiire Folklor Postası ile Yedigün dergilerinde koşmalar yazarak başlayan İlhan Demiraslan bir süre manzum sahne eserleri kaleme aldı. Sonraki yıllarda şiir ve yazılarını Varlık, Türk Dili, Saçak, Savaş, Sanat Emeği ve Sanat Olayı gibi pek çok dergide yer aldı. 1948’de Yeni Şiir Akımı’na katıldı. 1960’lı yıllarda toplumcu bakış açısıyla şiirler yazdı. Lirik söyleyiş, özellikle son şiirlerinde, şiirsel söylemi örgütleyen ve insani durumları öne çıkaran özellik olarak dikkat çekti. Gerek Garip gerekse toplumcu gerçekçilik döneminde, hep halk şiiri çerçevesinden yola çıktığı için, açık, rahat, çarpıcı, duygu yüklü bir söyleyişe sahip şiirler yazdı.

Behçet Necatigil, İlhan Demiraslan hakkında “İlk kitabında derlediklerinde çocukluk anılarından kuvvet aldığı, delikanlılık yıllarının dünyasını dile getirdiği, son yazdıklarında ise duygu şiirinden ayrılarak düşünce şiirine geçtiği” değerlendirmesini yaptı.

ESER ÖRNEĞİ

Buraya denizi çiziyorsun ya

Suları maviye boyuyorsun ya

Kayıkları koyuyorsun üstüne

Sabahın serinliğini koyuyorsun

 

Buraya denizi çiziyorsun (Denizi Çizmek adlı şiirinden)

 

ESERLERİ

ŞİİR:

  • İncir Ağacı (1952)
  • Eller Ekmeğe Doğru (1958)
  • Acının Uçları (2001).

KAYNAKÇA: A. Özhan / İncir Ağacı (Mavi, sayı: iki Aralık 1952), Yurt Ansiklopedisi (c. I, 1982), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001),  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

 

 

Paylaş