HAYATI

1946 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de bitirdi. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Kimya Bölümü’nde başladığı yüksek öğrenimini İstanbul Yüksek Gazetecilik Okulu’nda tamamladı. Daha sonra bankacı olarak çalışmaya başladı. Bankacılıktan şube müdürü iken emekliye ayrıldı. Demokrat İzmir gazetesinde düzenli olarak yazdığı köşe yazıları ile adından söz ettirdi.

Hüseyin Peker’in ilk yazısı 1960 yılında Hüseyin Cantürk tarafından çıkarılan Yordam dergisinde yayımlandı. Daha sonra eserleri sırası ile Demokrat İzmir gazetesi, Papirüs, Şiir Sanatı, Milliyet Sanat, Sanat Olayı, Dost. Somut, Yeni Biçem, Yeni Edebiyat, Adam Sanat, Hürriyet, Gösteri, Varlık, Dize ve Şiirlik dergilerinde yer buldu. Hüseyin Peker, “İnsan Arkadaşınındır” adlı şiir kitabı ile Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülünün, “Yer Bezinden Bir Köle” isimli şiiri ile 2000 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülünün, “Ses Salkımları” ile de Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nün sahibi oldu.

“Nihat Behram vb. yaşıtları gibi 1960’lı yılların ikinci kuşağı içinde sayabileceğimiz Hüseyin Peker, yaşamın bozulmuşluğuna karşı insanca olana umudu ve çağrıyı, hemen her dizesinde ayakta tutma çabasındaki şiiriyle özgünlüğü oluşturuyor. Somut, sıradan denilebilecek yaşam öğelerini, içten bir itiraf tonlamasıyla şiirleştiriyor.” (Ataol Behramoğlu)

 

“Bazı adlar vardır, yıllar yılı sizde yaşar, çok eskiden birkaç şiirini okumuşsunuzdur, sonra uzun süre rastlamazsınız hiçbir yerde ama unutmazsınız, bir yerlerden çıkıp gelip bir sürpriz yapacağını bilirsiniz. Hüseyin Peker de bende yıllardır yaşayan birkaç isimden biriydi. Tam artık onun şiiri lan bıraktığına inanmak üzereyken, yalnız şiirleriyle değil romanlarıyla geldi ki dönüşü muhteşem oldu.” (Haydar Ergülen).

 

“Ne zaman bir Hüseyin Peker şiiri okusam, ben de “Şafaktan, akasyadan, biçiyorum tenimi” dizelerini dilimden hiç düşürmüyorum. Sevdiğime bu dizeyi yazıyorum benimmiş gibi, tepkisini ölçüyorum. Mektubumda desenler olursa, seviniyorum. Dize yerini bulmuş diyorum. Bir göçü, bir parçalanmışlığı bütünlemeye çalışıyorum Hüseyin Peker’in şiirlerini okurken. Hayatımın dağılan parçalarını bulmaya, bulduklarımı da bir araya getirmek için uğraşıyorum. Hayatımı düzyazıyla şiir arasında nöbete kaldırıyorum. “İnsan Arkadaşınındır’daki şiirleri ” 20 yaşın enerjisi, 30 yaşın durulması, sonra da dünyayı bir potadan süzme” olarak algılıyorum. (Gültekin Emre).

ESERLERİ

ŞİİR: İnsan Arkadaşınındır (1997), Yer Bezinden Bir Köle (2000), Ses Salkımları (2001), Ateşin Zilleri (ilk üç kitabının toplu basımı, 2003), Toz Bile Değilken (2017).

Paylaş