HAYATI

19 Haziran 1928’de İstanbul’da (nüfus kaydı ile Manisa) dünyaya geldi. 10 Kasım 1975 günü İstanbul’da hayatını kaybetti. Tam adı Mehmet Bahattin Özkişi’dir. Azize Hanım ile müderris ve müftü Ömer Lütfi Özkişi’nin oğludur. Dedesi Nakşibendi şeyhlerinden olan Hacı Halid Efendi’dir. İlkokulu 1939 yılında İstanbul’da Yirminci Yıl İlkokulu’nda, ortaokulu 1942’de Karagümrük Ortaokulu’nda (şimdiki adı ile Ahmet Rasim Ortaokulu) okudu. 1946’da Sultanahmet Sanat Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Almanya’ya giderek Elektrik Ark Kaynak Öğretmen Okulu’nda öğrenim gördü ve kaynak öğretmenliği konusunda ihtisas yaptı. Yurda döndükten sonra 1951-1955 yılları arasında Devlet Havayolları’nda oto makinisti olarak görev yaptı. 1956 yılından ölümüne kadar İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kaynak öğretmenliği yaptı. Süheyl Ünver’den süsleme dersleri aldı ve cam üzerine tezhip çalışmaları yapan Bahattin Özkişi, uzun yıllar tezhip ve maket gibi el sanatları ile uğraştı.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın teşvikleri ile yazmaya başlayan ve Akbaba dergisinde 1960-1965 yılları arasında mizahi öyküler yayımlayan Bahattin Özkişi, Köse Kadı ve Sokakta adlı romanları ile adından söz ettirdi. Açık, yalın ve samimi bir dille kaleme almış olduğu tarihi romanların yanı sıra düşünce ve duygu yönü ağır basan öyküleriyle de dikkatleri çekti. Doğaüstü güçlerin de karıştığı bir cinayet olayı çevresinde gelişen Sokakta adlı romanında geleneksel değerlerin yozlaşmasını Batılılaşma süreci içinde değerlendirdi.

Hakkında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde E. Özarslan tarafından hazırlanan bir tez çalışması bulunan Bahattin Özkişi, Sokakta adlı kitabıyla 1975 Peyami Safa Roman Yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü. Yaşama veda ettiği gün okuyucu ile buluşan Göç Zamanı adlı eseriyle de Türkiye Milli Kültür Vakfının başarı ödülünün sahibi oldu ancak ödülünü almaya ömrü yetmedi ve ödül eşi tarafından alındı. Kaleme almaya başladığı Ahiliği konu olan son eserini tamamlamaya ise ömrü yetmedi. Kabri Edirnekapı Sakızağa Şehitliği’ndedir.

ESERLERİ:
HİKÂYE: Bir Çınar Vardı (1959’da), Göç Zamanı (1975’de).
ROMAN: Köse Kadı (1974’te), Uçtaki Adam (1975’te), Sokakta (1975’te)

Paylaş