HAYATI

Roman yazarı ve sinema eleştirmeni. 1930 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. 6 Şubat 1996’da İstanbul’da yaşama veda etti. İstanbul Erkek Lisesi, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi (1951) ve Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nden (1956) mezun oldu. 1944’ten itibaren Vatan, Karikatür, Hergün, Akşam, Havadis, Milliyet, Yeni Sabah, Günaydın, Sanat Olayı, Varlık, Akbaba ve Ses dergi ve gazetelerinde yayımlanan resim, yazı ve sinema eleştirileriyle tanındı. Sinema eleştirmenliğindeki yazınsal kişiliğini özellikle Varlık dergisindeki yazılarında gösterdi. 1959’da Y. Ataman’la birlikte Sinema 59 adlı ile bir dergi çıkardı. “Sinema Üstüne Anılar” başlıklı yazıları çeşitli dergilerde yayımlandı. Ayrıca gazete sayfalarında kalan pek çok resimli romanı bulunmaktadır.

ESERLERİ

Roman:

  • Düş Erimi, İst.: Karacan, 1982

ESER ÖRNEKLERİ

ÜÇLEME’DEN

Ne hafifletebilmek için sancımı Ne de bağışlatabilmek amacıyla yanılgımı, Sol kolum arada bir boşluyorsa beni diyorsam İçgüdüsel bir dürtü değil elbette yalnızca Düpedüz böyle olduğundan. Yapım duyuruyor bana ” Hoşçakal kardeşim Deniz” Demenin yaklaştığını. Yine de biliyorum çok şükür Nazımdan sonra Denize hoşçakal demenin gereksizliğini, Gereksizliğini değilse bile Çaresizliğini …

Ben öykülerden türkülerden yanayım, Toplumsal öykülerden,türkülerden yana , Barıştan, özgürlükten yana… Bunca olumlu yapıtın, bilimin, sanatın düşlediği Aydınlık yarınlardan yana .

.. sınırlamaları engellemeleri yok san, Bir gökyüzü düşün, düşünebildiğince mavi, özgür, İnsanları egemen varsay, eşit tut. Giderek çelişkileri unut, Sonra tüm bencilliğinle, kendi kendini aldat ve uyut..

Bu yerlerin ötesinde aynalar kırılır içimde tanıma gelmez biçime..

KAYNAKÇA: Yurt Ansiklopedisi (c. IV, 1982), Seyit Kemal Karaalioğlu / Resimli Türk Edebiyatçılar Sözlüğü (1982), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Paylaş