HAYATI

Şair. 1928’de Eskişehir’de dünyaya geldi. Nihat Aşar, 25 Aralık 2005 günü İzmir’de vefat etti. Karşıyaka Kaymakamlığında düzenlenen devlet töreniyle Doğançay mezarlığında toprağa verildi. Devlet Demiryolları müfettişlerinden A. Faik Aşar ile Rukiye Hanım’ın oğludur.

İlk ve orta eğitimini İzmir’de tamamlayan Nihat Aşar, 1950’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra Ankara’da maiyet memurluğu, Bahçelievler ve Dikmen’de bucak müdürlük görevleri ile Çubuk, Kalecik ve Aksaray’da kaymakam vekilliği yaptı. Mihalıççık ve Gerze’de kaymakamlık görevlerinde bulundu. 1961’de Kızılay Derneği genel müdür yardımcısı oldu. Mülkiyeliler Birliği Dergisi yayın kurulu üyeliğinde bulundu. Nihat Aşar, ayrıca İdarecinin Sesi gazetesinin yazı işleri müdürlüğü görevini yürüttü.

Nihat Aşar’ın şiir, öykü ve makaleleri Varlık, Fikirler, Ülkü dergileri ile Milliyet ve Tercüman gazetelerinde yayımlandı. Aşar’ın yapıtları ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi, Başlangıçtan Bugüne Kadar Türk Şair ve Yazarlar Sözlüğü, Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi (1966, 1967), Buket isimli bir şiir antolojisi ile Şair Kaymakamlar Antolojisi, Cumhuriyet Dönemi Gazeteci Şairler Antolojisi’nde yer aldı. Nihat Aşar’ın “Özlem” adlı şiiri (“Nasıl Geçti Habersiz O Güzelim Yıllarım) Teoman Alpay tarafından bestelendi. İlhan Geçer Nihat Aşar hakkında “Nihat AŞAR Hisar dergisi şairlerindendir. Şiirlerini konuşulan dilde yazmış, geniş bir hayal gücüyle derin bir lirizmi birleştirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Ankara’daki Adam, Bir Dünya İstiyorum, Aydınlık (1968)
  • Nasıl Geçti Habersiz (1972)
  • Şiir Sofrası (2005)

ÇOCUK ROMANI:

  • Esentepe İstasyonu (1999).

ESER ÖRNEKLERİ

ÖZLEM (NASIL GEÇTİ HABERSİZ)

Hani o saçlarına taç yaptığım çiçekler

Hani o güzel gözlü ceylanların pınarı

Hani kuşlar ağaçlar binbir renkli çiçekler

Nasıl yakalamıştık saçlarından baharı

Hani kuşlar ağaçlar binbir renkli çiçekler

Nasıl yakalamıştık saçlarından baharı

Ben hala o günleri anarsam yaşıyorum

Sanki mutluluğumuz geri gelecek gibi

Hala güzelliğini kalbimde taşıyorum

Dalından koparılmış beyaz bir çiçek gibi

Hala güzelliğini…

KAYNAKÇA:  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013), Mücellidoğlu Ali Çankaya / Yeni Mülkiye Tarihi ve Mülkiyeliler (c. V, 1968), Okan Yüksel / İzmirli Ozan Gazeteciler (1997), Arslan Tekin / Edebiyatımızda İsimler ve Terimler (2. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001).

 

 

Paylaş