HAYATI

Şair. 8 Ekim 1962’de Ankara’ya bağlı Polatlı ilçesinde dünyaya geldi. Yeniden dergisinde yer alan siyasi yazılarını Hikmet Talu imzası ile kaleme aldı. Hikmet Hanım ile avukat M. Dursun Alpat’ın oğludur.

İlk ve orta öğrenimini Polatlı’da tamamlayan İnönü Alpat, daha sonra başladığı Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ndeki eğitimini mahkumiyet nedeni ile yarıda bıraktı. Ardından Açık Öğretim Fakültesi’nden mezun oldu. Sonraki yıllarda 2000’e Doğru, Ekonomik Panorama dergileri ile İşçilerin Sesi gazetesinde çalıştı. Alpat’ın “Randevuyu Dağlara Verdik” adlı kitabı Ceza Kanunu’nun 312. Maddesine dayanılarak toplatıldı; yazar yargılama sonucu beraat etti. Daha sonra uzun yıllar Çankaya Belediyesi basın yayın bölümünde çalıştı.

İnönü Alpat’ın ilk şiiri “Görüşçü Analara” 1986’da Mayıs dergisinde yer aldı. Toplumcu gerçekçi bir anlayış ile kaleme aldığı şiirlerinin yanı sıra siyasal araştırmaları ile de dikkat çekti. Şiirlerinden bazıları bestelendi. Bestelen bu şiirleri Ali Asker ve Sevinç Eratalay tarafından seslendirildi. İnönü Alpat, “Türk Solu Sözlüğü” adlı eserinde 1900’lerin başından bugüne, çeşitli düzeylerde siyasal yaşamda etkili olmuş örgüt, grup ve kişileri; Türkiye solunun özellikle 1970’li yıllarda kullandığı- sözcük, terim, kavram, slogan ve günlük polemiklerde sıkça karşılaşılan kalıplaşmış sözleri, tarihin tozlu raflarından alarak, yeniden gün ışığına çıkardı.

Edebiyatçılar Derneği üyesi olan İnönü Alpat, “Kendini Anlatırsa Bir Kız” adlı dosyası ile 1987’de Enver Gökçe Şiir Yarışması’nda mansiyon ödülünün sahibi oldu.

ESER ÖRNEĞİ

GÜLÜŞÜN YANAKLARINA YAYILIR

….

Yalnızlıklardan geliyorum

gülüşün yanaklarına süzülür.

duruşma günleri arama beni,

şairdir derler, duruşundan belli..

 

Yalnızlıklardan geliyorum

bir açlık grevi daha bitti.

sen yoktun, gözlerimi serdim masaya

şimdi anılar sarılı kanayan yaraya..

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Yaralı Oğluyum Hayatın (1986)
  • Kendini Anlatırsa Bir Kız (1993)

İNCELEME-ARAŞTIRMA:

  • Sosyalistler ve İnsan Hakları (1993)
  • Randevuyu Dağa Verdik (1996)
  • Şimdi Solun Zamanı (1996)
  • Popüler Türk Solu Sözlüğü (1998)
  • ÖDP Polemikleri (1999)
  • Hamamböcekleri Ateştopu ve Askerler (1999).

KAYNAKÇA:  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013), : TBE Ansiklopedisi (2001)

 

 

Paylaş