HAYATI

Roman, deneme ve öykü yazarı. 16 Eylül 1948 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Şevkati Barlas Özarıkça’dır. Öğretmen Safiye Hanım ile hukukçu Salih Özarıkça’nın oğludur.

Barlas Özarıkça, 1963’te Avusturya Lisesi’nde başladığı orta eğitimini 1966’da İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1971’de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Daha sonra Almanya’ya gitti. Burada Düsseldorf Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde misafir öğrenci olarak öğrenim gördü. Özarıkça, Almanya’da Düsseldorf Kızılhaç Örgütü’nde danışmanlık yaptı. Bir süre Köln, Amsterdam ve Paris’te yaşadı. 1972’de yurda döndü. Türkiye’de çevirmenlik ve rehberlik yapan Barlas Özarıkça, beş yıl kadar Hekimoğlu Ali Paşa Kütüphanesi’nin yöneticilik görevini üstlendi. 1980’den sonra Cumhuriyet gazetesinde çalışmaya başladı; düzeltmenlik ve dış haberler servisinde çevirmenlik yaptı.

Barlas Özarıkça’nın henüz lise öğrencisi iken kaleme aldığı ilk yazıları Kabataş Lisesi’nin yayın organı olan Kabataş dergisinde yayımlandı. Sonraki yıllarda öykü ve yazıları Yazko Edebiyat, Somut, Gösteri, Varlık dergileri ile Cumhuriyet Kitap Eki ve Güneş gazetesinde yer aldı. Özarıkça’nın “Sera’da Aşk” adlı öyküsü 1995’te filme alınarak TRT’de gösterildi. Özarıkça, asıl ününü ise Oğuz Atay çizgisinde olduğu dile getirilen “Ters Adam” romanı ile kazandı.

Taner Ay, Barlas Özarıkça hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: “‘İyi’ bir romancı ve ‘iyi’ bir öykücü Barlas Özarıkça. Ama, denemeciliği ‘iyi’nin de ötesinde, ‘çok önemli’. Sadece ‘çok önemli’ bir denemeci mi? Hayır. ‘Çok önemli’ olduğu kadar ‘çok değerli’ bir denemeci de… Barlas Özarıkça’yı günümüzün diğer denemecilerinden ayıran iki özelliği var. Birincisi, onun denemelerinin ‘kırlangıç uçuşu’na benzemeleri. İkincisi ise, romancılığını ve öykücülüğünü denemelerine büyük bir ustalıkla nakşetmesi.”

ESERLERİ:

HİKÂYE:

  • Sera’da Aşk (1991).

ROMAN:

  • Ters Adam (1966)

DENEME:

  • Seks Aşkı Öper (1992)
  • Ayna Giyinen Şişko (1999)

KAYNAKÇA: Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Taner Ay / Ayna Giyinen Şişko (Cumhuriyet Kitap, 6.7.2000), TBE Ansiklopedisi (c. 2, 2001),  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001 ve 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007 ve 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

 

Paylaş