HAYATI

Roman ve oyun yazarı. 30 Ağustos 1943 günü Üsküdar / İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Zafer Tülin Tankut. Tülin Tınaz ve Tülin Tankut Tınaz imzalarını da kullandı. Sekreter Güzin Hanım ile memur Mümtaz Melih Tankut’un kızı. Erenköy Kız Lisesi ve İÜ Fen Fakültesi Kimya Yüksek Mühendisliği’ni bitirdi. Mühendislik, dershane öğretmenliği yaptı. İstanbul’da yaşıyor; dul, iki çocuk annesi. İlk yazısı (“Karakalem Bir Portre”) 1984’te Çağdaş gazetesinde çıktı, yazılarını Evrensel Kültür dergisinde yayımladı. “Kız Doğdu” oyunu 1993’te Devlet Tiyatroları’nda sahnelendi.

ÖDÜLLERİ

“Öldüren Cazibenin Öldürülen Cazibesi” ve “A Ay” yazılarıyla 1993 Kültür Bakanlığı Sinema Eleştirisi Ödülü; Kınalı ile Koca Çam ile 1998 Kültür Bakanlığı Çocuk Tiyatrosu Başarı Ödülü; Kız Kulesi oyunu ile İsviçre Hastanesi II. Soyut Edebiyat Ödülü Birinciliği; Gelincik Arkadaş Arıyor ile Bu Yayınevi 2001 Çocuk Edebiyatı Roman Yarışması İkincilik Ödülü.

ESERLERİ

Roman:

  • Ver Elini Avrupa, İst.: Bu, 1997
  • Gülün İçindeki Ses, İst.: Bu, 1997
  • Hoş Bulduk Viyana Prag, İst.: Bu, 2000

Çocuk:

  • Miyaaav!, İst.: Esin, 1999
  • Kınalı ile Koca Çam, Ank.: Kültür Bakanlığı, 1999
  • Gelincik Arkadaş Arıyor, İst.: Bu, 2001

Deneme:

  • Alt Tarafı Bir Film (mi?), İst.: Papirüs, 2004

Tiyatro:

  • Toplu Oyunlar I (Koz Doğdu – Kız Kulesi), İst.: Mitosboyut, 2008.

ESER ÖRNEKLERİ

Toplu Oyunları 2 – Yaz Kızım – Kız Doğulmaz’dan

Kadın, ekonomik yaşama da, toplumsal yaşama da, kendi özgür iradesiyle değil, erkeğin kendisini belirlediği biçimde girmek zorunda bırakılmıştır. Din ve kültür de onun bu ikincil konumunu pekiştirmede etkili olmuştur.

Kafamız suç ve günah korkusuyla öylesine doldurulmuştu ki, baskıları doğal karşılıyorduk.

Acı çekmek; düşünmek, sorgulamak, dünyayla ve kendinle yüzleşmek demektir, ağlayıp sızlamak değil…

Bizim kızların çoğu evlenmedi. Kısmetsizdiler… Gene de onlar dünyanın en bahtiyar kadınları… Kaderi zorladılar, kendi kendilerinin efendisi oldular.

Maskeler ve yüzler birbirlerine o kadar benziyor ki ayırt edilemiyor.

KAYNAKÇA: Duygu Asena / Kız Doğdu (Kim dergisi, Nisan 1993), Nur İçözü / Okumanın Tadını Alabilmek İçin (Yeni Binyıl Kitap Eki, 24.3.2000), TBE Ansiklopedisi (2001), Ebru Moçoş / Sinemada, Sokakta, Evde…Kadının Halleri (röportaj, Evrensel Kültür, Haziran 2004), Meral Gündoğdu / Hırçın Kız (İnsancıl, Mart 2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Paylaş