HAYATI

Gezi yazarı ve tıp profesörü. 7 Şubat 1952 günü İstanbul, Çatalca’da dünyaya geldi. Fatma Hanım ile Devlet Demiryolları gar şefi Emin Paksoy’un oğludur.

Ortaöğrenimini 1969’da Bilecik Ertuğrul Gazi Lisesi’nde tamamlayan Nadir Paksoy, bir yıl süre ile Robert Koleji İş İdaresi Bölümü’nde İngilizce Dil Hazırlık öğrenimi gördü. 1976’da İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı okulda patoloji dalında uzmanlık, Oslo Kanser Enstitüsü’nde sito-patoloji üst uzmanlık eğitimini tamamladı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı çerçevesinde beş yıl kadar Pasifik Okyanusu’ndaki adalarda, Hindistan ve Avustralya’da mesleği ile ilgili incelemelerde bulundu. Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nda Patoloji Anabilim Dalı doçenti olarak görev yaptı. Nadir Paksoy, halen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör. Yaşamını Kocaeli’nde sürdüren Paksoy, evli ve bir çocuk babası.

Nadir Paksoy’un ilk yazısı 1969’da Aydınlık gazetesinde yayımlandı. Yazarın daha sonra yazıları, Aydınlık, Cumhuriyet ve Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Cumhuriyet Dergi, Cumhuriyet Bilim Teknik, Cumhuriyet Kitap, Cumhuriyet Gezi eklerinde ve Atlas dergisinde yer aldı. Paksoy, yapıtlarında gözlemlerini renkli ve yazınsal bir dil ile anlatırken Türk gezi edebiyatına katkıda bulunan isimlerden biri olarak gösterildi. Nadir Paksoy, seyahat etmeye olan düşkünlüğünü şu sözlerle dile getirdi: “Gezerken çok mutlu oluyorum, uçan bir halıdan yeryüzünü izliyor duygusuna kapılıyorum”.  Paksoy’un gezi yazıları dışında patoloji ve kanser hastalığı üzerine pek çok bilimsel makalesi bulunmaktadır.

PEN Yazarlar Derneği üyesi olan Nadir Paksoy, “Bir Demet Pasifik” adlı yapıtı ile 1990’da Milliyet Sanat Dergisi Gezi Yazıları İkincilik Ödülünün sahibi oldu.

ESERLERİ

GEZİ:

  • Bir Demet Pasifik  (1989)
  • Sırt Çantamda Coğrafyalar  (1992)
  • Kuzey Sardunyaları  (1994)
  • Gözümden Afrika  (1998)
  • Gezgin Bir Hekimin Dünyası (2001)
  • Yaş 21:Hayber (2005).

KAYNAKÇA: TBE Ansiklopedisi (c.2, 2001), Dr. Nadir Paksoy Yaşamöyküsünü Anlatıyor: Gezgin Bir Hekimin Dünyası (Cumhuriyet Kitap, 15.3.2001), Kuzey Sardunyaları / Kültür – Sanat / Milliyet Blog blog.milliyet.com.tr, Ayrılma zamanı geldi mi? / Dünya / Milliyet Blog blog.milliyet.com.tr, ), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

Paylaş