HAYATI

Şair ve yazar. 1928 yılında Kocaeli’ne bağlı Gündoğdu köyünde dünyaya geldi. Ahmet Uysal’ın oğludur. Ortaöğrenimini Arifiye Köy Enstitüsü’nde tamamlayan Hayrettin Uysal, 1947’de İstanbul Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Silvan, Malazgirt ve Sapanca’da çeşitli ortaokullarda Türkçe öğretmenliği yaptı. Bir süre Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüttü. Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyon Başkanlığı’nda bulundu. 1964 yılında öğretmenliği bırakan Hayrettin Uysal, 1965 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Sakarya vekili seçilerek TBMM’ye girdi. 1977 yılının Haziran ayından Temmuz ayına kadar bir ay süre ile Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı.Uysal, bir dönem Demet adında bir eğitim ve kültür dergisi çıkardı ve derginin başyazarlık görevini üstlendi. Yazar, yaşamını halen Adapazarı’nda sürdürmektedir.

Hayrettin Uysal, ilk şiirlerini Arifiye Köy Enstitüsü’nde öğrenci olduğu dönemlerde kaleme aldı. Yazar, sonraki dönemlerde şiirlerinin yanı sıra, dönemin çeşitli gazete ve dergilerinde köy notları, öykü ve demene türünde yazılar yayımladı. Yapıtlarını toplumcu gerçekçi bir anlayış ile yazan Uysal, genellikle toplum sorunlarını ele alan bir edebiyat anlayışı içinde ürünler verdi. “Doğu Notları”, “Memleket Meseleleri”, “Taşradan Merhaba” gibi başlıklar altında kaleme aldığı makaleler ve “Şerfattinler Dramı” başlıklı röportaj dizisi dönemin okuyucu kitlesi tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı.

ESER ÖRNEĞİ

“Sancılı bir bulut geçiyor, hüzün dolu bir türkü fonda,

Koşuyor duygular çatlarcasına, cümleler peşpeşe iniyor.

Akşamın yalnızlığında, aklın er meydanına

Keşke kelimeler vuruşsa er meydanında…

Savaşlar insanlığın kaderi olmasa,

Ne top ne tüfek bütün silahlar sussa

Dünya yanlız eşrefi mahlukat olsa” (“Akşam da Yalnızdır Benim Yalnızlığım Kadar” adlı şiirinden)

ESERLERİ

  • Yollar Çamur (hikâyeler, 1960)
  • Kartal Çetesi (S. Uysal ile, 1960)
  • Sapanca (şiirler ve düzyazılar, 1957)
  • Büyük Eğitim Mitingi (1964).

KAYNAKÇA: Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001), Seyit Kemal Karaalioğlu / Resimli Türk Edebiyatçılar Sözlüğü (1982), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001ve 04) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013’de)

Paylaş