HAYATI

6 Eylül 1935 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Altan Ahmet Say’dır. Felsefe öğretmeni Nüzhet Hanım ile matematik öğretmeni Fazıl Say’ın oğlu, piyanist ve besteci Fazıl Say’ın ise babasıdır. İstanbul Belediye Konservatuarı ve İstanbul Erkek Lisesi’nden sonra Almanya’da Basın-Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Türkiye’ye döndükten sonra Bingöl ve Erzincan’da öğretmen olarak çalıştı, Halk Eğitim Merkezi müdürlüğü ve basın müşaviri olarak görev yaptı. 1966 yılında memurluktan ayrılarak Türk Solu dergisinin yazı işleri müdürü olarak göreve başladı. Türkiye Yazıları dergisini kurdu ve yönetti. Türkiye’de yayımlanan ilk geniş oylumlu müzik ansiklopedisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Müzik eğitimi konusunda kitaplar yazdı. Türk Solu dergisindeki yazı ve röportajlarından ötürü, 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra, Ceza Kanunu’nun  142, 154 ve 159. Maddelerinden hakkında altı dava açıldı; üç kez tutuklandı ve aklandı. Kurucuları arasında yer aldığı Edebiyatçılar Derneği’nin iki dönem başkanlığını yürüttü.

Ahmet Say’ın ilk yazısı 1960 yılında Ataç dergisinde çıktı. Daha sonra Eylem, Türk Solu, Türkiye Yazıları dergilerinde yayımlandığı öyküleri ile dikkatleri çekti. 1950-1970 yılları arasında Türkiye’de yaşanan toplumsal değişimi bir dolandırıcının hayatını merkeze alarak başarıyla dile getirdiği romanı Koca Kurt ile tanındı. Cemal Süreya, Ahmet Say’ın başarısını “1950 kuşağı ve 1960 kuşağını öykücülerinde pek rastlanmayan bir humorla, eğleniyle dolup taşan anlatımı” üstüne dururken, Fethi Naci “Ahmet Say’ın ustalığı, Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal yapısı hakkındaki bilgisini bilgiçliğe kaçmadan vermesinde dedi.

Ahmet Say, müzik ile ilgili kaleme almış olduğu yazılarını Filarmoni ve Lirik dergileri ile Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinde yayımlamıştır.

Ahmet Say, “Kamil’in Atı” adlı öyküsü ile 1970 TRT Öykü Ödülü; “Kara Lastiğin Mutsuzluğu” isimli öyküsü ile 1974 Yeni Adım Dergisi Sabahattin Ali Hikaye Yarışması; “Görizli Mehmet Efendi” ile 1975 Antalya Film Şenliği Hikaye Yarışması (mansiyon), “Koca Kurt” adlı romanı ile de 1975 Milliyet Roman Yarışması (mansiyon) Ödülü’nü almıştır.

ESERLERİ

ROMAN: Koca Kurt (1976).

HİKÂYE: Bingöl Hikâyeleri (1980), İpek Halıya Ters Binen Kedi (1982), Güneşin Savrulduğu Yerden (Bingöl Hikâyeleri ve yeni öyküler, 1989).

ARAŞTIRMA-İNCELEME-DERLEME: Müzik Ansiklopedisi (4 cilt, 1985), Müzik Öğretimi (1996), Müzik Tarihi (3. bas.1997), Türkiye’nin Müzik Atlası (1998), Müziğin Kitabı (2001).

 

 

 

Paylaş