HAYATI

Şair, romancı ve yazar. 24 Ağustos 1960 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Tülay Tuna ile makine mühendisi Etem Mağden’in kızı, öykü yazarı Reha Mağden’in ise kuzenidir.

Maçka İlkokulu, İngiliz Kız Ortaokolu ve Robert Koleji’ni bitiren Perihan Mağden, 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Ardından bir süre reklam yazarı olarak çalıştı. TRT-2’de “Okudukça” programını hazırladı, dana sonra  Kanal 6’da görev yaptı. 1997 yılından itibaren uzun yıllar Radikal gazetesinde çalıştı. Bir dönem de Taraf gazetesinde köşe yazıları kaleme aldı.  Perihan Mağden, PEN Yazarlar Derneği ile Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

Perihan Mağden’in ilk şiiri “Zenciyse Yürek” 1979’da Felsefe Dergisi’nde yayımlandı. Mağden’in daha sonra şiirleri Beyaz, Sombahar ve Oluşum dergilerinde yer aldı. Radikal ve Taraf gazeteleri ile Pazartesi dergisindeki yazılarında güçlü gözlemleri ve kendine özgü dili ile geniş bir okur kitlesine ulaştı. Mağden, şiir ve romanlarında ise sıradan olanın ve ayrıntıların üstünden giderek kişi ve olayları somutlaştırması ile dikkat çekti. Şiir kitaplarından “Mutfak Kazaları” Emre Koyuncuoğlu tarafından oyunlaştırıldı. “İki Genç Kızın Romanı” adlı yapıtı ise 2005 yılında Kutluğ Ataman yönetmenliğinde “İki Genç Kız” adı ile filme alındı. Romanlarından “Haberci Çocuk Cinayetleri” ve “Refakatçi” Almancaya çevrildi.

Metin Celal, Perihan Mağden hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: “Perihan Mağden, önceki iki anlatısı ‘Haberci Çocuk Cinayetleri’ ve ‘Refakatçi’ edebi anlamda kayda değer yapıtlardı ama kolay nüfuz edilir olduklarını söylemek mümkün değildi. ‘İki Genç Kızın Romanı’nda ise sanki bir basitleştirme, kolay anlaşılır kılma çabası var gibi. ‘Çok okunacak roman kolay anlaşılmalı’ gibi bir mantıkla mı bu tercih yapıldı, konu mu bu anlatımı getirdi anlaşılmıyor. Ama önceki kitaplardan daha farklı bir yapıyla karşı karşıya olduğumuz kesin. Hakim kanının aksine, okunmaya, üzerinde düşünülmeye ve eleştirilmeye değer!

ESERLERİ

ROMAN:

  • Haberci Çocuk Cinayetleri (1991)
  • Refakatçı (1994)
  • İki Genç Kızın Romanı (2002)

ŞİİR:

  • Mutfak Kazaları (1995)
  • Dünya İşleri (2001)

DENEME:

  • Pazartesi Yazıları ya da Hiç Bunları Kendine Dert Etmeye Değer mi? (1997)
  • Habaset Yazıları ya da Kapı Açık Arkanı Dön ve Çık! / Habaset Yazıları (1998)
  • Fakat Ne Yazık ki Sokak Boştu (1999), Herkes Seni Söylüyor Sahi Mutsuz musun? (2001).

KAYNAKÇA: TBE Ansiklopedisi (2001), Necmiye Alpay / Bistıri Bıçak ve Kalem (Radikal Kitap, 20.6.2002) – Edebiyat Soruları-Devam (Radikal Kitap, 11.7.2002), Metin Celâl / Behiye’nin Romanı (Radikal Kitap, 29.9.2002)

Paylaş