HAYATI

Roman, öykü ve oyun yazarı. 20 Aralık 1952 günü Görele’de dünyaya geldi. Tam adı Ahmet Metin Önel. Muzaffer Hanım ile öğretmen Kemal Önel’in oğludur.

Ahmet Önel, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi – Maliye Bölümü’nden 1975 yılında mezun oldu. Daha sonra reklam yazarlığı, radyo televizyon yazarlığı gibi işlerde çalıştı. Yazar, yaşamını halen Ankara’da sürdürmektedir.  İlk mizah öyküsü Akbaba dergisinde yayımlandı. Ahmet Önel, Günümüzde Kitaplar, Edebiyat ve Eleştiri ve E dergilerinde yazılar kaleme aldı.

Salih Bolat Ahmet Önel’in öykülerini: “genellikle bir başlangıcı, gelişimi ve çözümü olan, bir yaşantının, olayın, ilişkinin çözümüne dayanan klasik “olay öykücülüğü anlayışıyla gerçekleşiyor. Ama yer yer, gündelik yaşamın bir kesitinin aktarıldığı, çözülmesi gereken bir olayın olmadığı, durum ya da kesit öykücülüğü anlayışına da yaklaşıyor” biçiminde değerlendiriyor. Ahmet Yıldız ise Öktem’in yapıtları hakkında: “Ahmet Önel’de kahramanlarına karşı ve okurlarına karşı yine çoktan ‘unuttuğumuz’ sıcak bir sevgi yumağı var. Unuttuğumuz ve tekrar bulduğumuz şey Türkçenin tadı değil yalnızca. Unuttuğumuz diğer insanlar, ‘öteki’ler, içimize gömülmüş kendimizin dışındakilere karşı yeni bir hümanist bakışın tadı da var! Kahramanlarına karşı asla kırıcı, incitici ve sert değil. (…) Ahmet Önel’in öykülerinde ‘dışarı’nın, yani ilişkileri yönlendiren ana tanrıçanın, düzenin, ekonomik, sosyal sistemin varlığı karanlık ve bilinmez bir etkileyici olarak hep duyumsanır. Tedirgin edici, korkutucu bir zemin üzerinde yaşıyoruzdur. Bunu ‘Huzursuzluk’, ‘Alabalık Üçlemesi’, ‘İkinci’, hatta ‘Ayrılık Provası’nda (banyodayken örneğin) daha çok duyumsarız. ‘Çağdaş’, ‘kentli”’bir insanın kaygılarıdır bu öykülerde anlatılan. Ama daha da önemlisi Çehov’a olan yakınlıktır” değerlendirmesini yapar.

Ahmet Önel, Matinede Mükremin ile 1984 Sabahattin Ali Öykü Ödülünün, Sürpriz Konuklar ile 1998 Haldun Taner Öykü Ödülünde ikincilik ödülünü aldı. Yazar ayrıca, Nasreddin Hoca Öykü Ödülünün, Salihli Belediyesi Oyun Yazma Yarışması Ödülünün, Kültür Bakanlığı Oyun Yazma Yarışması Birincilik Ödülünün ve Kadıköy Belediyesi Oyun Yazma Yarışması Ödülünün sahibi oldu.

ESERLERİ

ÖYKÜ:

  • Matinede Mükremin (1984)
  • Küçük Bir Cinayet Girişimi (1987)
  • İkinci Yaşamın Günlüğü, Sürpriz Konuklar(1998)
  • Kimse Kimseyi Kesmiyor (2001)
  • Erteleme Oyunu, Baton ya da Baton, Alabalık Üçlemesi (2002)
  • Aynı Düşün İçinde (2005)

ROMAN:

  • Sesin Kabuğu (2004)
  • Kıpırtı (2006).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Paylaş