HAYATI

21 Mart 1923’te Yozgat’ta dünyaya geldi. 12 Ağustos 1999’da İzmir’de hayatını kaybetti. N. Abbas Sayar imzasını da kullandı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi ve biyografi yazarı A. Güner Sayar oğludur. Yozgat Lisesi’ni bitirdikten sonra bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bir süre eğitim gördü. Maddi sıkıntılar sebebi ile eğitimini yarıda bırakarak Yozgat’a geri dönmek zorunda kaldı. Bir süre tarımla uğraştıktan sonra gazete satıcılığı, kitapçılık, matbaacılık ve ciltçilik gibi işler yaptı. 1948 yılında fakültede öğrenciyken Bozlak adından bir gazete çıkardı. 1959’dan itibaren bu gazetenin yayınını Bozok adı ile sürdürdü. Beyin kanaması sebebi ile İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tedavi altına alındı ve burada yaşamını kaybetti.

1946 yılından sonra yayımladığı dört şiir kitabı (Gönül Sandalı, Sereserpe, Neco’ya Mektuplar, Gibi) ile dikkat çekti. Ama asıl ününü kırsal kesim insanının doğa ile yaşam kavgasını etkileyici bir biçimde işlediği romanları ile sağladı. Atilla Özkırımlı’nın deyişi işe “Anlatımının özgünlüğü ve yalınlığı, gözlemlerinin gerçekliği, şematik köy romanlarının dışına taşan konularıyla kendine bir yer açmasını bildi”. Ünlü romanı Yılkı Atı, kocadığı iş göremez duruma geldiği için, kışa, açlığa terk edilmiş bir atın öyküsüdür. Atın sahibi, hayvanın ölmeden önce kışı geçirdiğini öğrenince, onu yakalayıp yeniden işe koşmak ister, ama yılkı atı tayını da alarak uzaklara kaçar. Yılkı Atı romanında yazar, Türk köylüsünün ekonomik durumunu, atların duyarlılığını ve ıssızlığını, yalnızlığı içinde kış mevsiminin şiirli gücünü başarılı çevre betimlemeleriyle yansıtır.

Abbas Sayar, romanlarında yerel dile ve şive taklitlerine ölçülü bir biçimde ağırlık verdiğini, anlatımını yer yer deyim, atasözü ve manilerle destekleyerek rahat, akıcı ve sıcak bir dil geliştirmiş olduğu görüldü. Yılkı Atı (yönetmen: Ü. Küpeli ve H. Karakaş) ve Can Şenliği romanları TRT tarafından filme alındı.

Şükrak Kurdakul, Abbas Sayar hakkında şu değerlendirmeyi yapar: “Genellikle büyük öykü niteliğinde görülen bu yapıtında (Yılkı Atı) yeni dili, başarılı çevre betimlemeleriyle orta Anadolu gerçeklerini yansıtırken, olumlu olumsuz kişileri, koşulları içinde ele aldı. Onların ruhsal durumlarını yansıtırken özentiye ve gereksiz uzatmalara, gerçeği saptıran çözümlemelere düşmedi. Edebiyatımızda rastlanmayan bir doğallıkla atların dünyası, ilişkilerini, değişik olaylar karşısındaki değişik durumlarını yansıttı. Bu başarısını öteki romanlarında sürdürmeyi bildi”.

Abbas Sayar, Yılkı Atı romanı ile 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması (başarı ödülü), Çelo ile 1973 TDK Roman Ödülü, Can Şenliği ile 1975 Madaralı Roman Ödülü’nü almıştır.

ESERLERİ

ŞİİR: Gönül Sandalı (1946), Sereserpe (1953), Gibi (1965), Şey (1966), Neco’ya Mektuplar (1990), Boşluğa Takılan Ses (1991), Şiirler (2002).

ÖYKÜ: Yorganımı Sıkı Sar (1977).

ROMAN: Yılkı Atı (1971), Çelo (1973), Can Şenliği (1975), Dik Bayır (1977), Tarlabaşı Salkım Saçak (1987), Anılarda Yumak Yumak (1990).

DENEME: Noktalar (vecizeler, 1991), Eli Yür El de Yüzü (2003).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş