HAYATI

29 Mayıs 1935 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Öğretmen Müberra Hanım ile yüksek mühendis Rıfat Alpöge’nin oğludur. Bazı yapıtlarını Ali Tahsin imzasını kullanarak kaleme aldı. İlkokulu Beşiktaş Şair Nedim İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Galatasaray Lisesi’nd bitirdi. 1961 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu.

Alpöge, ABD ve İngiltere’de Ulaştırma Bakanlığı’nda ulaşım planlamacısı olarak çalıştı. Ardından yerli ve yabancı pek çok firmada ulaşım danışmanlığı yaptı. 1977’de Türk Hava Yolları’na girdi. Daha sonra 1999 yılında emekli oluncaya değin İzmit ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yine ulaşım danışmanlığı görevinde bulundu.

Atila Alpöge’nin ilk şiiri 1945’te Ulus gazetesinde, ilk tiyatro yazısı ise 1954’te İstanbul dergisinde yayımlandı. Yazarın daha sonra oyun, eleştiri ve şiirleri İstanbul, Diyelim, Pazar Postası, Oyun, Yeni Sinema, Milliyet Çocuk ve Cumhuriyet gibi gazete ve dergilerde yer aldı.

1957’de Genç Oyuncular adlı amatör tiyatro topluluğunun kurucuları arasında yer aldı. 1958’de aynı tiyatro topluluğu için “Tavtati Kütüpati” adlı oyunun ortak yazımına katıldı. Yine aynı tiyatro topluğu için kaleme aldığı ve ilk kez 1982 yılında sahnelenen “Çürük Elma”  oyununda, oyun yazıma getirmiş olduğu teknik kolaylıklar ile adından söz ettirdi. Daha sonra Dostlar Tiyarosu’nun kuruluş çalışmalarına katıldı. Dostlar Tiyatrosu için “Ha Me Ka Ha Ha Pe” oyununu kaleme aldı.

Atila Alpöge, 1961’de ortak yazımına katıldığı “Vatandaş Oyunu” adlı oyunda komünizm propagandası yaptığı gerekçesi ile hakkında dava açıldı. Bu dava beraat ile sonuçlandı.

Alpöge, “Şevket Usta’nın Arabası Düş Kuruyor” ile 1972’de Arkın Çocuk Edebiyatı Ödülünün (eşi Gülçin Alpöge ile paylaştı); Milliyet Çocuk dergisinde yayımlanan, oğlu Devrim Alpöge ile birlikte kaleme aldığı “Mehmet’in Çevre Dosyası” adlı dizi ile 1980’de ÇEMDİL (Çevre ve Mimarlık Bilimleri Derneği) Ödülünün sahibi oldu.

ESERLERİ

OYUN:

  • Tavtati Kütüpati (1959’da)
  • Vatandaş Oyunu (arkadaşları ile birlikte kaleme aldığı politik taşlama, 1962’de)
  • Çürük Elma (1962’de)
  • Ha Me Ka Ha Ha Pe (1969’da)

ÇOCUK KİTABI:

  • Şevket Usta‘nın Arabası Düş Kuruyor (1973’de)

KAYNAKÇA: Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (1999), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

Paylaş