HAYATI

Öykü ve roman yazarı. 28 Mayıs 1973 günü Yalova’da dünyaya geldi. Orta ve lise eğitimini Yalova Lisesi’nde tamamladı. 1985’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında özel televizyon kanallarında muhabir ve editör olarak çalıştı. Sonraki yıllarda zamanını tümüyle edebiyat çalışmalarına ayırdı. İşigüzel, çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürüyor.

İlk öyküsü (“Sevgili Bayan Arvadah”) 1993’te Varlık’ta çıktı. Milliyet ve Radikal gazeteleri ile Öküz dergisinde yazmayı sürdürüyor. Yayımlanan ilk kitabı Hanene Ay Doğacak hakkında “Çocukları Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu”na göre 1993’te açılan dava sürüyor.

ÖDÜLLERİ

  • Hanene Ay Doğacak ile 1993 Yunus Nadi Öykü Kitabı Ödülü
  • Öykümü Kim Anlatacak ile 1995 Marmara İletişim Fakültesi Yılın Öykü Kitabı Ödülü.

ESERLERİ

Öykü:

  • Hanene Ay Doğacak, İst.: Can, 1993
  • Öykümü Kim Anlatacak, İst.: Can, 1994
  • Kaderimin Efendisi, İst.: Everest, 2001

Roman:

  • Eski Dostum Kertenkele, İst.: Can, 1996
  • Sarmaşık, İst.: Everest, 2002
  • Çöplük, İst.: İletişim, 2004
  • Resmi Tarih, İst.: Doğan Kitap, 2008

Deneme:

  • Neşeli Kadınlar Arasında, İst.: Can, 2001.

ESER ÖRNEKLERİ

GÖZYAŞI KONAĞI’NDAN

Keşke…

Geçmiş, gelecek, ezcümle hayat, yaşadıklarımız, ömrümüz, bir defter gibi olsa keşke. Temiz, yazılmamış sayfasını çevirip hiç yaşanmamış, olmamış gibi yolumuza devam edebilsek. Ya da yazılı sayfaları yırtıp, yakıp, yok edip yeni bir sayfa açmanın mutluluğuna, adına hayat denilen macerada da erebilsek.

İsyan ediyordum!

Ama o erkekti. İşi bir kadından her zaman kolaydı. Bana gelince… Ya zorla evlendirilecektim ya öldürülecek ya da yaşayan bir ölü olacaktım….. atlamam gereken eşik, direnmekti, başkaldırmaktı.

Öyle bir bulur ki aklın bile şaşmaz artık…

Bütün felaketler gökten düşen yağmur damlaları gibi aynı anda gelip sizi bulumazlar, öyle değil mi?

Böylece yaşamak daha kolay olurdu.

Keşke aynı anahtarla zihnimin kapılarını kilitleyebilseydim. Hatta kalbimin. Ne düşünebilir ne hatırlayabilir ne sevebilirdim.

Her kadının bilip de bilmediği şeyler vardır. Herkesin sustuğu bir yer vardır kalbinde. Hem bu vardır hem de şöyle bir gerçek: Hepimiz başkasının karanlığında kendimizi görürüz.

KAYNAKÇA: S. Evren, Genç Şairler ve Yazarlar Kitabı, İst., 1995, s. 43-59; O. Duru, “Şebnem’in Bu İşi Güzel”, Yeni Yüzyıl, 6 Mart 1997, İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013) 

Paylaş