HAYATI

25 Ekim 1957 günü Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Sülekler köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Koray Küçükemiroğlu’dur. Bazı yapıtlarında Yunus Koray K. ve Hayati imzalarını da kullandı. Feride Saryet Hanım ile öğretmen Galip Küçükemiroğlu’nun oğludur. 1976 yılında Antalya Lisesi’ni bitirdi. 1982’de Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. 1974-1978 yılları arasında Antalyaspor, Finikespor ve Korkutelispor’da futbol oynadı. Uzun yıllar Balıkesir ve İzmir’de öğretmenlik, sigortacılık ve düzeltmenlik yaptı. 1994 yılından sonra Namık Kemal Lisesi ile özel bir dershanede Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak çalıştı. 1994-1995 arasında Dördüncü Yeni dergisinin yayın danışmanlığı görevini üstlendi. Odak Radyo’da “Şiir, Yine Şiir” adlı programı hazırlayıp sundu. Yazar halen yaşamını İzmir’de sürdürmektedir.

Yunus Koray’ın ilk şiiri “Beyaz Emziren” 1977 yılında Türk Dili dergisinde yayımlandı. Yazarın daha sonra yazı ve şiirleri Varlık, Türkiye Yazıları, Somut, Oluşum, Yusufçuk, Tan, Milliyet Sanat, Yeni Biçem, Edebiyat ve Eleştiri, Gösteri ve Mavi Derinlik dergilerinde yer aldı. Şiirlerinde, Vedat Öngören’im deyimiyle işçiliğin, gerçekliğin boyutları ile uygunluk içinde bütünleştiği kabul edildi.

Edebiyatçılar Derneği üyesi olan Yunus Koray, “Yaşamı Yargılayan Şiirler” dosyası ile 1986’da Akademi Kitabevi Şiir Başarı ödülünün; “Ölümsüz Ölüler” ile 1990’da Mavi Derinlik Dergisi Şiir Yarışması birincilik ödülünün; “Karşı Kitap” ile 1995’de Ali Rıza Ertan Şiir Başarı ödülünün ve Sabri Altınel Şiir Ödülünün sahibi oldu.

“Kısa, yoğunlaştırılmış mısralarla oluşturulan şiirler aynı zamanda yaşam karşısında tutarlı bir tavrı, düşünsel ve duygusal bir derinliği de içeriyor” (Onat Kutlar, “Yaşamı Yargılayan Şiirler” üzerine).

“Yunus Koray şiirinde, çarpıcı imgelerin yalın bir dille verilişi, imgesel yapıyı çok daha güçlendiriyor. Açıkçası imge ‘‘geliyorum’’ demiyor. Usulca geliyor, vuruyor ve bekliyor. Bu anlamda bir vur-kaç tekniği de değil. Okuru altüst etmiyor, dağıtmıyor. Sarsıyor ve bırakıyor. Derinden etkileyen, kolay kurtulanamayacak bir sarsıntı yaratıyor.” (Altay Öktem)

ESERLERİ

ŞİİR:

  • Yaşamı Yargılayan Şiirler, İstanbul, Cem, 1987
  • Devlet ve Politika, İstanbul, Gölge, 1993
  • Karşı Kitap, Ankara, Doruk, 1997

KAYNAKÇA: TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Şükran Kurdakul / Yaşasın Edebiyat (Cumhuriyet, 30.10.1995) – Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999)

Paylaş