HAYATI

15 Temmuz 1958’de Brüksel’de dünyaya geldi. Tam adı Eşref Yiğit Bener’dir. Neşecan Hanım ile yazar Erhan Bener‘in oğlu, yazar Vüs’at O. Bener, yazar ve ressam Fikret Otyam ile müzisyen Nedim Otyam’ın yeğenidir.

Yiğit Bener, ilk ve orta öğrenimini Paris ve Ankara’da tamamladı. Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 12 Eylül askeri darbesi sebebi ile son sınıfta terk etti. Ardından yurt dışına çıktı ve on yıl boyunca Paris ve Brüksel’de yaşadı. Bu süre içince çocuk bakıcılığı, dergi yöneticiliği, göçmen sorunları danışmanlığı, basın danışmanlığı ve  konferans çevirmenliği yaparak hayatını sürdürdü.

Yazarın ilk öyküsü olan “Yabancı” 1991’de Çağdaş Türk Dili dergisinde yayımlandı. Daha sonra edebiyat, sanat ve güncel yaşam ile ilgili kaleme aldığı yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yer buldu. Laciavetine, Michaux, Keltes, Mandel gibi yazarların kitaplarını Fransızcadan Türk diline kazandırdı. Yiğit Bener, ayrıca Fransız yazının en önemli yapıtlarından biri olan Louis-ferdinand Céline’nin “Gecenin Sonuna Yolculuk” (Voyage au bout de la nuit de) romanın Türkçeye çevirisi ve yapmış olduğu bu çeviriye yazdığı sonsözü ile edebiyat çevrelerinin haklı övgüsüne mahsar oldu. Çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Erhan Bener, 2012 yılında Orhan Kemal Roman Ödülü ile 2018 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün sahibi olmuştur.

“Bir şeyleri değiştirmek… Daha iyiyi ve güzeli getirmek, varolanı kabul etmeyip, yetinmemek. Daha iyisini istemek, ya da en azından daha kötü olmayan bir şey aramak.’ İşte bu düşüncelerin biraraya gelmesiyle oluşan ‘Eksik Taşlar’, olağanı değiştirmek isteyen ancak başarılı olamayınca ne yapacağını bilemeyenlerin romanı.” (Neslihan Savaş)

 

“Evet, Eksik Taşlar bir ilk roman ama üzerinde uzun zaman çalışılmış bir ilk roman. (…) Eksik Taşlar’ın başarı nedenlerinden biri de Yiğit Bener’in Türkiye’yi olduğu kadar Batı’yı da, Batı insanını da tanıması; o ‘Yabancılar’ı okurken yadırgamıyoruz, çeviri kişiler çıkmıyor karşımıza, hep etten kemikten insanlarla karşılaşıyoruz. Yiğit Bener, belli ki edebiyat kadar ekonomik, toplumsal, siyasal sorunlarla da uğraşmış.” (Fethi Naci)

 

ESERLERİ

ROMAN: Eksik Taşlar (2001’de).

ÇEVİRİ: İstanbul’da Bir Fransız Sarayı (J. M. Casa’dan,  1995’te), Usulca (J. M. Lachavetin’den, 1995’te), Toplu Oyunları  / Batı Rıhtımı-Zenciyle İtlerin Dalaşı (B. M. Koltes’den,1999’da), Marksizm ve Estetik (M. Lequenne’den, 2000’de), Gecenin Ucuna Yolculuk (L. F. Céline’den, 2002’de).

 

Paylaş