HAYATI

Öykü yazarı. 7 Nisan 1968’de İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Mehmet Türker Armaner. Bankacı Jale Hanım ile öğretmen Sudi Armaner’in oğludur.

Ortaöğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamlayan Türker Armaner, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 2002’de Paris VIII-Saint Denis Üniversitesi’nde “Fiche’nin Sisteminde Devlet Kavramı” başlıklı tez çalışması ile doktora eğitimini tamamladı. Yazarın doktora tezi 2004’te ANRT tarafından basıldı. Bir süre yayınevi editörlüğü yaptı. Göçebe dergisinin yayımlayanlar arasına katıldı. Aynı zamanda profesyonel bir dalgıç olan Türker Armaner, yaşamını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Türker Armaner’in ilk öyküsü “Kuzey Kutup Dairesinin Üstünde” 1995’te Hayalet Gemi dergisinde yayımlandı. Sonraki yıllarda yazı ve öyküleri kitap-lık, Göçebe, Toplum ve Bilim ve Sanat Dünyamız gibi pek çok dergide yer aldı. Armaner verdiği röportajlardan birinde öykü anlayışını şu sözlerle dile getirdi: Kurgu metinleri, bu çerçevede öyküler, bir yeri, bir zamanda anlatıyor gibi görünebilir. Bence öyküye bu biçimde bakmak, ancak yazarın zamanı ile metnin zamanını ters yüz etmeye yarar. Öykü, bir yerde bir zamanda yazılır, çünkü zamana ve mekâna tabi olan fiziksel bir etkinliktir, metnin kendisi ise, sadece kendi içine kapanır. Öykünün zamanı, bence, yazarın –kurgusal metinler açısından– en “iktisatlı” olması gereken zaman boyutu. Ben –ne okuduğum, ne de yazdığım– öykülerde metnin bir “konu” üzerinde olduğunu düşünmüyorum. Metin, anlatılan şeyin kendisidir. Ne ise, onu anlatır. Öznel zaman, nesnel zamandan çok uzaklaşmıştır. Kişiler, “aktör” değil, bütünün birer taşıyıcısıdır. Öykü, okuyucu için hem bir mekân inşa eder, hem de o mekânın içine alır. İçine girdiğiniz halde, bütünü görebilirsiniz. Ben, dünyanın öykü geleneği içinde gördüğüm biçimini tasarlamaya çalışıyorum.”

ESERLERİ

ÖYKÜ:

  • Kıyısız (1997),
  • Taş Hücre (2000)
  • Dalgakıran (2003)

ÇEVİRİ:

  • Hayat Kısa (J. Gaar-der’den, 1997)
  • Estetiğin İdeolojisi (T. Eagleton’dan, E. Kılıç ve B. Gözkân ile, 1998)

KAYNAKÇA: İhsan Yılmaz’la Söyleşi (Gösteri dergisi, 1997), TBE Ansiklopedisi (c. 1, 2001),  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013)

 

 

 

Paylaş