1945

……
altı yaşındaymışım
o yaşı yaşamışım
sokak aralarında
askılı
kısa pantolonlu bir çocuk
elinde peynir ekmek

yaz akşamüstü
başında fötr şapkası babam
uzun boylu….. (Turgut Tan, 1945 adlı şiirinden)

HAYATI

21 Haziran 1939 günü İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini  İstanbul, Aksaray’da bitirdi. Bursa Işıklar Lisesi’nde başladığı lise eğitimini İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Et, Balık Kurumu İstanbul ve Diyarbakır kombinalarında mutemet olarak çalıştıktan sonra 1989 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

Turgut Tan’n ilk şiiri 1961 yılında Çağrı dergisinde yayımlandı. Daha sonra eserleri Varlık (Yıllığı), Yelken, Soyut, Şiir Sanatı, Yeni Biçem, Şiir Ülkesi, Poetik’us, Güzel Yazılar, Karşı, Mavi, Akatalpa, İmgelem, Eleştiri, Edebiyat Cephesi, Milliyet Çocuk, Oluşum, Atika, Yaklaşım, Düşlem, Yazko Edebiyat, İnsancıl, Yaşamak, Günümüzde Kitaplar, Yeni a, Düşlem dergilerinde yer buldu. Şiirlerini sade bir dil ile kaleme aldı. Ona göre “edebiyat demek, tavır, incelik, duygu ve insancıllık demektir. Halkçı olmaktır.” Şair ayrıca Yeni Ortam, Vatan ve Dünya gazetelerinde düzenli yazılar yazdı.

Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan Turgut Tan, 1974 yılında Arkın Çocuk Şiirleri Yarışması’nda ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin sahibi oldu.

“Turgut Tan’ın Oyuncaklar adlı kitabını ilginç buldum. (…) Çünkü bir havası, bir dünyası var bu arkadaşın. Bir humour’u var. Bütün bunlar Oyuncaklar’ı başarılı bir ilk yapıt düzeyine getiriyor.” (Cemal Süreya)

“Turgut Tan’ın şiiri ona imgelemin bütün altın kapılarını kapar görünen gerçekçi şiirlerinden bir örnek. Bu şiirlerin pek
süslü, karmaşık şiirlerden daha çok insana yakın olduğu düşüncesine vardım.” (H. İzzettin Dinamo)

“Turgut’un şiirlerinde gençlik dünyasına geçiş kendini duyumsatır. Toplumsal yaşamın yoksunlukları karşısında içinizin sızladığını hisseden bir şairdir. Şiirlerinin kendine özgü bir sesi olduğu anlaşılıyor. Şiirlerinin havası genel olarak hüzünlüdür ama bir anlatının çağrışımlarıyla bir sevinç ile karşılaşabilirsiniz”. (Eray Canberk)

ESERLERİ

ŞİİR:  Oyuncaklar (1976), Sessiz Sonsuz Yaz Akşamları (1983), Anlatılmaz Şarkılar (2000).

KAYNAKÇA

  • Tanzimattan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi, Cilt:2; İstanbul, Mart, 2003.
  • Turgut Tan’la Biçimini Bulmuş Şiirler Üstüne Söyleşi (Agora dergisi, Eylül-Ekim 2004)
  • İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009)
Paylaş