HAYATI

1 Ocak 1956 günü Balıkesir’de dünyaya geldi. Terzi Bedia Hanım ile memur M. Şerif Fişekçi’nin oğludur. İlkokulu Balıkesir’de Zağanos Paşa İlkokulu’nda tamamladı. Balıkesir Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1978-1980 yılları arasında Sanat Emeği dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlendi. 1986’dan sonra Adam Sanat dergisinin genel yayın yönetmeni yardımcılığını yaptı.

Turgay Fişekçi’nin ilk şiiri “Dayanılmayan” 1977 yılında Türkiye yazılarında çıktı. Daha sonra yazı ve şiirleri Sanat Emeği, Yazko Edebiyat ve Adam Sanat dergilerinde yer buldu. Fişekçi’nin şiirleri değerlendirilirken “söyleyiş duruluğuna gösterdiği özen” üzerinde duruldu. Pek çok şarkı sözü Yeni Türkü topluluğu tarafından seslendirildi. Radyo Cumhuriyet için “Şiir Dünyası” adlı bir yaptı ve TRT 2’de yayımlanan Okudukça programını hazırladı.

PEN Yazarlar Derneği, Edebiyatçılar Derneği ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı üyesi olan Turgay Fişekçi, “Yakınlık” dosyası ile 1980’de Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülünün (M. Mungan ve O. Telli ile paylaştı), 1990’da TRT Yılın En İyi Söz Yazarı Ödülünün, “Hayat Sevgisi” dosyası ile 1998’de Halkevleri Şiir Ödülünün (birincilik), “Sevgi Bağları” adlı şiiri ile de 1998’de Behçet Necatigil Şiir Ödülünün, “Dip Sevgi” adlı kitabıyla, 2002 Behçet Aysan Şiir Ödülünün,”Kumral
Gökkuşağı” adlı kitabıyla 2003 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülünün sahibi oldu.

“Kendi payıma, Fişekçi’nin şiirlerini hep severek okumuş, ama itiraf etmeliyim ki zaman zaman daha (da) iyi olabileceklerini de düşünmüşümdür. Gene Memet Fuat, Fişekçi’nin az yazdığını söylüyor. Bence sorun, tam tersine, çok yazması. Kendini şiiri gerçekten yakaladığı anlara sınırlayıp daha az yazsa, yukarıda açıkladığım nedenlerden belki Türk şiiri içinde gene yeterince saygı görmeyecek, ama olabileceğini çok açık bir şekilde gösterdiği, gerçekten de ince şairi de olacak.” (Şavkar Altınel)

“Turgay Fişekçi, bugüne kadar yayımladığı şiir kitaplarıyla kentsel insanın bireysel duygularından, yalnızlığından, özlemlerinden söz etti. Fakat bu çizgiyi toplumsal bir odaktan geçirerek, insanların ortak paydasını yakalayarak… Kendisinin ve ülkemizin sorunlarını bir potada eriterek, insanların genel-geçer durumlarına çözümler arayarak…” (Timuçin Özyürekli)

ESERLERİ

ŞİİR: Karda Işıltılar (1981), Kuşkuluyum Yaşadığımdan (1983), Yitik Bahar (1989), Dip Sevgi (1994), Sevgi Bağları (1998), Kumral Gökkuşağı (2002).

DENEME: Arı Bakış (1998).

ANTOLOJİ: Türk Yazınından Seçilmiş Umut Şiirleri (1992), Türk Yazınından Seçilmiş Doğa Şiirleri (Nazar Büyüm ile, 1993).

BİYOGRAFİ: Nazım Hikmet: Sevdalara Doyulmadı (2004).

ÇEVİRİ: Seçme Şiirler / Nezval (1994), Bertolt Brecht’in Bütün Şiirlerinden Seçmeler (1995), Marienbad Ağıdı / Goethe (1997), Körler Alfabesi / Hans Magnus Enzensberger (1998).

 

Paylaş