HAYATI

Roman yazarı ve sinemacı. 1959 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Yükseköğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Viyana’da Hochschule für angewandte Kunst’ta resim ve gravür eğitimi aldı; İstanbul, Viyana ve New York’ta sergiler açtı, ortak sergilere katıldı. Akademie Genius’un ve 1980’den sonra Sokak dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Çeşitli dergilerde sinema yazıları yayımladı. Yazdığı kısa ve uzun film senaryolarının çoğu gerçekleştirildi. Çöl Masalları adlı romanı hakkında “Çölün sarı rüzgârında savrulan ‘sıradışı’ insanların iç içe geçmiş hikâyeleri… Gerçek’in ve Gerçekdışı’nın sınırlarını zorlayan, masalı hayata, hayatı masala dönüştüren bir roman” değerlendirilmesi yapıldı.

ESERLERİ

Roman:

  • Çöl Masalları, İst.: YKY, 1996
  • Kayıp Şahıslar Albümü, İst.: Om, 2002
  • Malihülya, İst.: Om, 2004
  • Şehrin Kuleleri, İst.: İthaki, 2005
  • Otel Odaları, İst.: İthaki, 2009.

ESER ÖRNEKLERİ

OTEL ODALARI’NDAN

Bir keresinde saçlarımın çok uzamış olduğunu söyleyerek beni odasında tıraş etti. Her gerçek berber gibi yanında makasını taşıyordu. O ince uzun makası, şakırtılar içerisinde saçlarımın arasında gezdirirken eski güzel günlerden, memleketindeki evinin küçük bahçesinden, yazları çıktıkları yaylalardan, çırakken başına gelen komik hikayelerden söz etti. Odadaki sırrı yer yer dökülmüş küçük aynanın karşısında, o anlarda mutluluk içerisinde parlayan yüzünü seyrediyordum. Babam gibi suretinin ardında başka bir yüz saklıyordu ve ben aynadan onu da görüyordum.

Çoğu zaman o ağacın altında oturuyorum, gözlerimi ileride, çok ilerideki sonsuz çizgiye çeviriyorum. Huzur değil hissettiğim, ferahlık, dinginlik de değil. Tamamen yalnız ve yardımsız olduğunu hissetme hali; bir hüzün hali, derin bir boşluk hali… Bir hiçlik hali…

Dışarıdayken, hiçbir sorumluluk yüklemeden bana çok şey veren sandalyemi ve o pencereyi özlüyordum. O tuhaf, o uğultulu şehrin içinde olmak değil ama ona bakmak beni mutlu ediyordu.

KAYNAKÇA: T. Pirselimoğlu, Çöl Masalları, İst., 1996, s. 1.

Paylaş