HAYATI

1927 yılının Ocak ayında Eskişehir’de dünyaya geldi. Kadriye Hanım ile serbest meslek sahibi Osman Bey’in kızıdır. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamladıktan sonra İstanbul Kız Lisesi’ni bitirdi. 1950’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi Bölümü’nden mezun oldu. Fransa’da Grenoble Üniversitesi’nden “Diplome des Hautes Etudes” derecesi aldı. Yurda döndükten sonra çeşitli ortaokul ve liselerde Fransızca öğretmenliği ile İstanbul Üniversitesi’nde Fransızca okutmanlığı yaptı. 1989 yılında ise kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

Yazın hayatına çeviri ile başlayan Suzan Albek, Meydan Larousse ansiklopedisi için maddeler çevirdi. Fransızca Telafuz adında Fransızca öğrenenler için bir kitap hazırladı. Çevirileri ve inceleme yazılarının yanı sıra çocuklar için kitaplar da yazdı. Bu kitaplardan Bizim Gezegenimiz Dünya dizi olarak İstanbul Radyosu’nda seslendirildi. Belgesel film metin yazarlığı yaptı. 1969’da “Yufka Ekmeği Yapımı” ve “Çini” filmlerinin metinlerini kaleme aldı. “Çini” filmi 1978 yılında 32. Bilimsel Film Kongresi’nde “ISFA” Şefef Diploması ödülünün sahibi oldu.

Suzan Albek, “Gecegelenin Ak Unu” adlı yapıtı ile 1972-1973 Arkın Kitabevi Çocuk Edebiyatı Dizisi Birincilik Ödülünü ve “Çakmaktaşı” isimli çocuk oyunu ile de Türk Ticaret Bankası Çocuk Oyunları Yarışması Üçüncülük Ödülünü aldı. Yazar, yaşamını halen İstanbul ve Muğla’da sürdürmektedir.

“Türk ordusu Eskişehir’i boşalttıktan sonra, Yunan elini kolunu sallayarak girdi buraya. Aylardan temmuz, Eskişehir’de zerdali vaktiydi. Yunan ordusu dağınık, perişandı. İlk günler Aşağı Mahalledeki çarşının dükkanları yağmaladılar. Kurşunlu caminin Menzilhanesini erzak deposu, Aşhaneyi mutfak yaptılar. Semahane Yunan askerleriyle doldu. Kumandanlar Fransız mektebine, Doğaloğlu hanı ve diğer büyük binalara yerleştiler. Odunpazanrı’ndaki Turan Numune mektebi hastane oldu. İşgalden iki gün önce Ankara yönüne göçmüş zenginlerin evlerine yerleştiler. Bütün evlere beyaz bayrak asın dediler, astık. Gece dokuzdan sonra sokağa çıkmayın dediler, çıkmadık. Bahçe duvarlarına delik açtık, sokağa çıkmadan birbirimize gidip geldik.” (Suzan Albek,  Dorylaion’dan Eski-şehir’e adlı kitabından 1991, s. 193)

ESERLERİ:

ÇOCUK KİTABI:

  •  Gecegelen’in Ak Unu (1972’de)
  • Bizim Gezegenimiz Dünya (1974’de)

ARAŞTIRMA-İNCELEME:

  • Dorylaion’dan Eski-şehir’e, Eskişehir: Anadolu Üni. Eğitim, Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı (1991’de)
  • Fransızca’da Telafuz (1971’de)
  • Tıp Öğrencileri İçin Fransızca (1982’de).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005)

Paylaş