HAYATI

Şair ve çevirmen. 18 Mart 1922’de Niğde’ye bağlı Fertek ilçesinde dünyaya geldi. 26 Haziran 1997 günü İzmir’de akciğer kanseri nedeni ile yaşama veda etti. Emine Hayriye Hanım ile subay Vehbi Aytimur’un oğludur. Öğrenimini Bursa Lisesi’nin ikinci sınıfında öğrenci iken yarıda bıraktı. Daha sonra devlet kuruluşlarında ve bir bankada memur olarak çalıştı. Yerli ve yabancı pek çok şirkette çevirmenlik yaptı. 1977 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı. Ardından yerleştiği İzmir’de ölümüne kadar yaşadı. Yazar Türk Dil Kurumu ve Ankara Sanat Severler Derneği üyesiydi.

Suphi Aytimur’un ilk şiiri 1939 yılında Yenigün dergisinin otuz dokuzuncu sayısında yayımlandı. Daha sonra ürünleri Ülkü, Türk Dili, Yazı, Oluşum, Tan, Yusufçuk ve son olarak Gergedan dergilerinde yer aldı. İlk dönem şiirleri Yahya Kemal ve hececi şairlerin etkisinde kaleme alan Aytimur, ikinci dönem diye adlandırabileceğimiz şiirlerinde ise Nazım Hikmet ve serbest şiir etkisinde olduğu dile getirildi. Nietzsche, E. E. Cumming, R. Frost ve özellikle T. S. Eliot’tan yapmış olduğu çevirileri ile dikkatleri üzerine çekti. (Bu çalışmalarından dolayı edebiyat çevrelerinde T. S. Eliot Suphi olarak da tanındı.) Kendi şiirlerinde ve çevirilerinde göstermiş olduğu aşırı titizlik nedeni ile fazla verimli olamadı.

T.S. Eliot’tan Çorak Ülke, Dört Kuartet ve Başka Şiirler 1990 yılında , e.e. cummings’den Seçilmiş Şiirler 1993 yılında ve son olarak da Robert Frost’tan Ateş ile Buz çevirisi ile 1994 yılında yayımlandı.

Suphi Aytimur, verdiği söyleşilerinden birinde kendisi ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Yoğun ve akıcı bir konuşma dili ile sağlam yapılı bir şiire ulaşılabilir. Yapmak istediğim şey ise şiirlerinde organik bir bütünlük sağlamaktır”.

ESERLERİ

ŞİİR:

  • İncedir Derincedir/Seçme Şiirler (1999’da)

ÇEVİRİ:

  • Çorak Ülke, Dört Kuartet ve Başka Şiirler (1990’da)
  • Seçilmiş Şiirler (1993’de)
  • Ateş ile Buz (1994’de).

KAYNAKÇA: Mehmet H. Doğan / Şiire Adanmış Bir Yaşam: Suphi Aytimur (Suphi Aytimur / İncedir Derincedir, 1999’da), TBE Ansiklopedisi (c. 1,  2001’de), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990’da, 1998’de) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001’de, 2004’de) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006’da, gen. 2. bas. 2007’de)

 

Paylaş