HAYATI

Öykü yazarı. 26 Aralık 1961 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Semiha Hanım ile avukat Emin Torunoğlu’nun kızı. Robert Koleji’i (1980), İÜ Edebiyat Fak. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü (1987) bitirdi. Çevirmenlik yaptı. İstanbul’da yaşıyor, bekâr. İlk öyküsü (“Tımarhane Günlüğüm”) Hiç dergisinde yayımlandı. Hiç, Öküz dergilerine katkıda bulundu. Torunoğlu öykülerinde kişisel deneyiminden yola çıkarak ele aldığı şizofren olma durumunu “şizofren cesur kişidir, merttir, faydacılıktan, çıkardan uzaktır; şairdir, ressamdır. Cansız olanla olmayan arasındaki bağdır” biçiminde ifade ediyor.

ESERLERİ

Öykü:

  • Geri Gelen Ayna, İst.: Gendaş, 2000
  • Tımarhane Günlüğüm, İst.: Stüdyo İmge, 2001

Roman:

  • Travesti Pinokyo, İst.: Stüdyo İmge, 2002.

ESER ÖRNEKLERİ

TRAVESTİ PİNOKYO’DAN

Bir Irmaktı

… kör bir hızla başladığım hayat, utanç ve trajediyle renkleniyordu. Siyah ve turuncu renklerden oluşuyordu çocukluğumun bayrağı.

Sanki bir sayfa çevireceğim okuduğum kitaptan, yağmur dinecek ve kendimi bir şey sanarak salyangoz kabuklarının içinden gelen şarkılar benim en sevdiğim şarkıyı çalacak

Dün çaydanlığı koydum ateşe. Şimdiye kadar hiç olmamıştı. Bir yerden kumru sesi gibi bir ses geliyor. Gidip baktım, meğerse su kaynamış. Çaydanlık haber veriyor. Bebeğim benim, kaynadın da haber mi veriyorsun, dedim. Deliyim biliyorsun.

Kapatıp gözlerimi gerçeği değiştirebilirim. Bu çıkmaz sokağı arkamda bırakabilirim. Pekâlâ sevdiğime kavuşabilir miyim? Hayır! O zaman bırakın gerçeği anlatayım.

Akşamlar öylesine zalim öylesine vurgun ki, ağlamak isterler sarhoş masalarında. Bir elim cebimde bir elimde sigara, ağlamak isterler sarhoş masalarında.

KAYNAKÇA: Tımarhane Günlüğüm (Kitap Rehberi, Aralık 2001), Şebnem İyinam / Sibel’e Çok Yazık Oldu (söyleşi, Radikal Cumartesi, 15.12.2001), TBE Ansiklopedisi (2. bas. c. 2, 2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Ş. İyinam, “Sibel’e Çok Yazık Oldu” (söyleşi), Radikal Cumartesi, 15 Aralık 2001.

Paylaş