HAYATI

XX. Yüzyıl şairlerinden. 1910 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 1981’de İstanbul’da yaşama veda etti. Seyfi Baba olarak da tanınırdı. Babası PTT memuru annesi ise fabrika işçisi idi.

İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Seyfettin Tekdilek, annesi ve kız kardeşleri ile birlikte çok küçük yaşlarda fabrikada işçi olarak çalıştı. Deniz Astsubay Okulu’ndan mezun olduktan sonra bir süre donanmada astsubay rütbesinde görev yaptı. Bu sırada Kemal Tahir‘in kardeşi Nuri Tahir ile tanıştı ve onun vasıtası ile Nazım Hikmet şiirlerini okumaya başladı. 1938 yılında bir grup arkadaşı ile birlikte Donanma Davası’nda Askeri Mahkeme’de yargılandı ve on yıl hapse mahkum edildi. Bir süre askeri hapishanede kaldıktan sonra sivil hapishaneye gönderilen Seyfettin Tekdilek, burada Nazım Hikmet ve Kemal Tahir ile tanıştı. Daha önce kaleme aldığı şiirlerini Nazım Hikmet’e okuttu. Tekdilek, daha sonra bir grup arkadaşı ile birlikte Sinop Cezaevi’ne gönderildi. Cezaevlerinde marangoz olarak çalıştı. Serbest kaldıktan sonra İstanbul’a geldi ve burada tuğla harmanında, simit fırınında çalıştı; badanacılık ve temizlikçilik yaptı. Son olarak da mobilya cilacısı olarak çalıştı. Seyfettin Tekdilek, kötü yaşam koşulları nedeni ile baş gösteren akciğer hastalığından yaşama veda etti.

Seyfettin Tekdilek, yaşamı boyunca şiir yazmayı ve kendi deyimi ile “öykü karalamayı” sürdürdü. Toplumcu gerçekçi bir anlayış ile eserlerini yazdı. Tekdilek’in kaleme aldığı yapıtlarından çoğu ise Sinop Cezaevi’nde yatarken yapılan bir aramada elinden alındı. Şiirlerini 1977 yılında yayımladığı “Gemide Denize Hasret” adlı kitapta toplayan Seyfettin Tekdilek, çevresinde gördüklerini, yaşadıklarını ince bir halk duyarlılığı ile şiirlerine yansıtması ile adından söz ettirdi.

ESER ÖRNEĞİ:

Bahçecikte

Köpek havlamaları

Sinop limanına demirli gemiler

Işıl ışıl

Ve esâtiri bir resim gibi

Seyit Bilâl tepesi

Ay ışığında

Nazlı gülüşlüm

Parmaklıklar ardında

Yüzünü görebilmek

Sesini duyabilmek

Kadar güç yaşamak.

Yarın…

Çamaşırcı Mehmet asılacak

Toprak yüzünden… (Üçüncü Mektup adlı şiirinden)

KAYNAKÇA: TDE Ansiklopedisi (c. VIII, 1998), TBE Ansiklopedisi (2001),  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013) –

Paylaş