HAYATI

Roman yazarı. 24 Ocak 1948’de Eskişehir’de dünyaya geldi. Selma Hanım ile memur Muzeffer Ağar’ın oğludur. İlkokulu Ankara’da, ortaokulu ise Malatya’da okuyan Sergun Ağar, lise eğitimini İzmir’de İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede zootekni alanında yüksek lisans derecesi aldı. Sonraki yıllarda reklam yazarı olarak çalıştı. Pek çok televizyon kanalları için programlar hazırladı. Sergun Ağar, yaşamını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Sergun Ağar, ilk eseri Aşkın Samatya’sı Selanik’te Kaldı adlı romanında, genç yaşında dul kalmış bir Rum kadınıyla yakışıklı bir Türk komiserinin arasındaki aşkı konu aldı. Bu a şkın kahramanları Hasan ile Efrosini, aşkı anlatmak için kullanılan mekan ise Samatya. Türk bir delikanlı ile Rum kızı arasındaki bu aşkı ne din engelleyebilir ne de ırk. Ancak 1655 yılının Eylül ayında patlak veren, tarihimizin en utanç verici olaylarından biri olan 6/7 Eylül Olayları’ndan sonra İstanbul’da yaşayan azınlıkların yaşamı alt üst olur. Selanik’te Atatürk’ün evinin bombalandığı haberiyle İstanbul’da başlayan olaylar, yüzyıllardır kültürümüze damgasını vurmuş bir grup insanın yerini yurdunu bırakıp Yunanistan’a göç etmesiyle sonuçlanır. Bu göçten romanımızın kahramanları da etkilenecektir.

ESERLERİ

ROMAN

  • Aşkın Samatya’sı Selanik’te Kaldı, 2001’de, Can Yayınları, İstanbul

KAYNAKÇA: TBE Ansiklopedisi,  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990’da ve 1998’de) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001’de ve  2004’te) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005’te) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007’de ve  2009’da) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. Dört, 2013’te) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013’te)

 

 

Paylaş