Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/turkede/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5079
Serdari Kimdir? Hayatı ve Eserleri | Türk Edebiyatçılar İnternet Ansiklopedisi
HAYATI

XIX. yüzyıl halk şairlerinden. 1834’te Şarkışla’da dünyaya geldi. 1921’de vefat eden Serdari’nin nerede vefat ettiği bilinmemektedir. Asıl adı Hacı’dır. Çevresine mahlası ile tanınmıştır. Babasını erken bir yaşta kaybettiği için ondan kalan tarlayı ekip biçerek yaşamını devam ettirmiştir. Serdari’nin okuryazarlığı yoktur. Eşekten düşüp kolu kırılınca kangren tehlikesine karşı dirseğinden aşağısı kesilmiştir. Bu sebeple, Aşık Hacı yerine Çolak Hacı olarak tanınmaya başlanmıştır.

Serdari’nin sesi güzel olduğu için sık sık düğünlere davet edilmiş, daha çok usta malı şiirler söylemiştir. Birkaç defa evlenen şairin, eşlerinden bazılarının dertleri sebebi ile, başından dert eksik olmamıştır. Hatta eşlerinden biri için hapse bile girmiştir.

Aşıklığının ilk yıllarında çevresindeki aşıklarla pek ilgilenmemiştir. Şiirlerinde, şahsi dertlerinin yanında çevresindeki insanların dertlerini de dile getirmiştir. Kadınlara karşı olan zaafı şiirlerine de aksetmiş, en güzel şiirlerini onlar için söylemiştir. Sade bir dil ile söylediği şiirlerinde yer yer hiciv izleri görülür.

ESERLERİ

Serdari’nin şiirlerini pek çok halk şiiri antolojisinde rastlanır.

ESER ÖRNEKLERİ

ŞİİRLERİ

I

Alem gamda iken sen bir hoş olma
Nefsine uyup da zorba baş olma
Fukara okuna nişan taş olma
Atarken atarken vururlar seni

Hakkı iptal etme sen seni tanı
Ettiğin yanına kalır mı yani
Fitnelikte yekta ukba-ı sani
Araken ararken vururlar seni

Serdari vurunmaz sen bir takkesin
Hak senin şerrinden bizi saklasın
Ayarın belli oldu gıram hokkasın
Kantara saklansan bulurlar seni

II

Bostan ektim yolunayım
Felek vurdu dolunayım
Cilv’ediyor kuluyanın
Harab ettin bostanımı

Uyandım gece yarısı
Tuttu başımın ağrısı
Yıkıldı mısır darısı
Harab ettin bostanımı

Hayıf ettin yamağıma
Acıyorum emeğime
Ağı kattın yemeğime
Harab ettin bostanımı

Uyanamam sabahlardan
Umudum yok kabaklardan
Yiyemedim kebaplardan
Harab ettin bostanımı

Serdari çeker mi yaslar
Başın sağ olsun diyor dostlar
Per perişan patatesler
Harab ettin bostanımı

KAYNAKÇA: Özdemir, Ahmet (1993). Cönklerden Günümüze Halk Şairlerimiz. İstanbul: Veli Yay. 149-150, Özyalçın, Kadri, Kemal Gürpınar (1938). Şarkışlalı Serdarî Hayatı ve Eserleri. Sivas: Sivas Halkevi Dil, Tarih, Edebiyat Şubesi Neşriyat, Aslanoğlu, İbrahim (1985). Söz Mülkünün Sultanları. İstanbul: Erman Yay.

Paylaş