HAYATI

Roman yazarı. 19 Ağustos 1950’de Artvin’e bağlı Şavşat ilçesinde dünyaya geldi. Necibe Hanım ile Vali Fehamettin Bey’in oğludur.

İlkokulu Mardin Derik’te,  ortaöğrenimini ise Samsun Maarif Koleji’nde tamamlayan Selçuk Altun, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletmen Bölümü’nden mezun oldu. Aynı bölümde Yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1974’ten itibaren çeşitli finans kurumlarında yönetici olarak çalıştı. Uzun yıllar Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu üyeliği ile Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlendi. Selçuk Altun, bibliyofil ve koleksiyonerdir.

Selçuk Altun, başta kitap-lık olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde özellikle kitap ve dünyanın dört bir yanından kitabevleri üzerine kılavuz deneme yazıları kaleme aldı. Derleme ve seçkiler için çeviriler yaptı. Altun’un ilk romanı  “Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir” başta olmak üzere müzikten resme gerçek bir sanat tutkunu olan iş dünyasının zirvesindeki Sina İnsan’ın serüvenleri ekseninde gelişen “Dünyanın en iyi yazarı kim?” sorusuna ulanırken “Dünyanın en iyi ressamı kim?” sorusu ile yeni bir yolculuğa başlatır.

Barış Müstecaplıoğlu Altun hakkında “Selçuk Altun öyküsüne hayat görüşünü de katan, yazarken kim alınır kim kırılır diye düşünmeyen bir yazar. Romanlarında kendisini rahatsız eden konulara değinirken kalemini hiç sakınmıyor. Kendince doğru, başkalarına göre aşırı sayılabilecek hassasiyetlerini satır aralarında değil, açık açık dile getiriyor. Hayat görüşünün birçok açıdan toplumun genel kabulleriyle çeliştiği de açık. Sakin ve huzurlu bir okuma isteyenlere bu yönü ters gelebilir, okurken düşünmeyi sevenler için ise çekici bir yanı olduğu su götürmez” değerlendirmesini yapar.

ESERLERİ

ROMAN:

  • Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir (2001)
  • Bir Sen Yakınsın Uzakta Kalınca (2002)
  • Kurşun Lezzeti (2003)
  • Annemin Öğretmediği Şarkılar (2005)

ARAŞTIRMA:

  • Erhan Bener’in Dünyasına Yolculuk (2004)

ÇEVİRİ:

  • Seçme Şiirler (1997)

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013), Haşim Akman / Selçuk Altun‘la İlk Romanı “Yalnızlık Gittiğin Yoldan Gelir” Üzerine “Bankacılık Stresini Atmanın En İyi Yolu Okumak ve Yazmak” (Cumhuriyet Kitap, 5.4.2001), TBE Ansiklopedisi (c.1, 2001)

 

 

Paylaş