HAYATI

Araştırmacı-yazar. 20 Haziran 1885’te İstanbul’da dünyaya geldi. 7 Mart 1987’de İstanbul, Ortaköy’deki yalısında yaşama veda etti. Rumelihisarı’nda aile mezarlığına defnedildi. 1848’de Macaristan ihtilali sırasında Osmanlı Devleti’nde sığınan Macar Osman Paşa’nın torunu; şair Nigar Hanım ile İhsan Bey’in oğludur.

Salih Keramet Nigar, annesi ve babasının geçimsizlik nedeni ile ayrılmaları üzerine babasıyla beraber yaşamaya başladığında henüz dört yaşındaydı. Büyük kardeşleriyle birlikte devam ettiği Mekteb-i Sultani’yi 1903’te bitirdikten sonra devlet bursuyla ziraat eğitimi için Fransa’ya gitti. Eğitimini tamamlayıp yurda döndükten sonra Halkalı Ziraat Mektebi’nde öğretmen olarak çalıştı. Sonraki yıllarda Rumeli ve Anadolu çiftlik müdürlüklerine atandıysa da İstanbul’dan ayrılma istemediği için, Düyun-u Umumiye’nin açtığı sınavı kazanarak bu kurumda çalışmaya başladı.

Galatasaray Sultanisi’nde hocası Tevfik Fikret’in müdürlüğü sırasında Mekteb-i Sultani’de müdür yardımcılığı ve ders nazırlığı yapan Salih Keramet Nigar, hocası Fikret’in bu okuldan ayrılmasıyla kendisi de ayrıldı. Daha sonra, Abdülmecit Efendi’nin oğlu şehzade Ömer Faruk Efendi’ye eğitimi sırasında refakat etmek görevi ile 1910’da Avusturya’ya gönderildi. 1914’te Birinci Dünya Savaşı’nın çıkması sebebi ile yurda döndü. Bir süre sonra ateşe olarak atandığı Viyana’da İtalyan kökenli Hatice Hanım ile evlendi.

Salih Keramet Nigar, Viyana’dan döndükten sonra Abdülmecit Efendi’nin özel katibi olarak görevlendirildi. Bu görevi onun veliahtlığı ve halifeliği döneminde de devam etti. 1924’te halifeliğin kaldırılarak haneden mensuplarının yurtdışına sürülmesi ile Abdülmecit Efendi’yle beraber İsviçre’ye gitti. Bir süre sonra İstanbul’a dönen Salih Keramet Nigar, Robert Kolej’de öğretmen olarak çalışmaya başladı. Bu son görev yeri ölümüne kadar sürdü.

ESERLERİ

ARAŞTIRMA ve İNCELEME:

  • Fikret’in Hayat ve Eseri (1926)
  • İnkılap Şairi Tevk Fikret’in İzleri (1942)
  • Nigâr binti Osman: Hayatımın Hikâyesi (yay. haz., Şair Nigâr Hanım’ın günlüklerinden derleme, 1959)
  • Halife İkinci Abdülmecid (1964).

KAYNAKÇA: Taha Toros / Mazi Cenneti (1998’de), TBE Ansiklopedisi (2001’de),  İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990’da ve 1998’de) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001’de ve 2004’te) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005’te) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007’de ve  2009’da) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013’te) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013’te)

 

Paylaş