HAYATI

Roman yazarı. 2 Ocak 1951 günü Kurtuluş, İstanbul’da dünyaya geldi. Tam adı Sadık Ziya Yemni. Nevin Hanım ile memur Enver Yemni’nin oğludur.

İlkokulu İzmir’de Hakimiyeti Milliye İlkokulu’nda, ortaokulu Karataş Ortaokulu’nda, liseyi ise İzmir Atatürk Lisesi’nde okuyan Sadık Yemni, Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’ndeki yükseköğrenimini yarıda bıraktı. Ardından Hollanda’ya yerleşen Yemni, burada konfeksiyon işçiliği, garsonluk, temizlikçilik, bir gece kulübünde bekçilik ve köprücülük yaptı. Hollanda’da yaşayan ikinci kuşak göçmen Türk gençlerine Türkçe dersi verdi. Yazar, yaşamını halen Hollanda’da sürdürmektedir.

Sadık Yemni’nin ilk öyküsü 1986 yılında Hollanda’da yayımlanan İlke dergisinde yayımlandı. Aynı dergide yazarın Hollanda’da yaşayan sanatçı ve siyasilerle yaptığı röportajları yayımlandı. Metafizik simgelerle yüklü gerilim, bilimkurgu, polisiye ve fantastik türde kaleme aldığı romanlarını “gizemkar dehşet tirildemesi” (mystery horror thriller) olarak tanımladı. Sadık Yemni’nin Türkçe ve Hollanda dilinde yazdığı dört oyunu Amsterdam’da sahnelendi.

Fatih Özgüven, Sadık Yemni hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: “Muska, (…) bizi hiç utanmaksızın alıp çocukluğumuzun (yaz!) günlerine, çocukluğumuzun okumalarına, çocukluğumuzun her şeye inanma hallerine çekip götürüyor. Muska’nın ‘postmodern blöfü’ de -roman için postmodern dendiğini duydum da,- galiba şurada ki, yazarı roman süresince bizi ille de başka, ‘yetişkin’ düzlemlere çekmeye çalışmadan, orada, olduğumuz yerde, çocukluk’ta kendi başımıza bırakıveriyor. (…) Sadık Yemni’den söz ederken ‘ruh’lardan konuşacaksak, konuşmamamız mümkün olmayacaksa her iki kitapta da sözü edilmesi gereken asıl ‘Ruh’, Türk romanında pek de rastlamadığımız, belki unuttuğumuz, belki İstanbul-merkezlilikten, artık ‘memleket hikâyeleri’ yazan yazarlarımız olmayışından ihmal ettiğimiz bir Ruh. Yerin Ruhu.”

ESERLERİ

TÜRKÇE ESERLERİ

ROMAN:

  • Muska (1996, De Amulet, 1995)
  • Amsterdam’ın Gülü (1996, De Roos van Amsterdam, 1993)
  • Öte Yer (1997)
  • Metros (2002)

HOLLANDA DİLİNDE YAYIMLANMIŞ ESERLERİ:

  • De Baile (1991)
  • Het Station (İstasyon, 1992)
  • De Ridders van Amsterdam (Amsterdam’ın Şövalyeleri, 1994).

KAYNAKÇA: Fatih Özgüven / Yerin Ruhu: Sadık Yemni (Virgül, sayı: bir, Ekim 1997), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001 ve 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013

Paylaş