HAYATI

Şair. 10 Ocak 1954 günü Kars’ta dünyaya geldi. Bazı yapıtlarını Akbaba, Şaban Akbaba, Ş. Akbaba, Şahin Akbaba, Şahin Akyurt, Ş. Akyurt, Şaban Akyurt imzaları ile kaleme aldı. Kars Dedekorkut Eğitim Enstitüsü mezunu (1976). Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Teftişi bölümünde lisan öğrenimi gördü (1983). Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ve Hamburg’da öğretmenlik yaptı (1976-99). Bursa Osmangazi’de ve Bursa Bilim ve Sanat Merkezinde çalıştı. Edebiyatçılar Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) başkanlığı yaptı.

Şaban Akbaba’nın “Biz Öğretmeniz” başlıklı ilk şiiri 1980’de Milli Mücadele dergisinde yer aldı. Sonraki yıllarda ürünleri Eğitim Mücadelesi, Edebiyat’81, Dönem, Yamaç, Yeni Olgu, Öğretmen Dünyası, Cumhuriyet Dergi, Sanat Rehberi, Abece, Yazıt, İmece, Yeni Şiir, Kıyı, Şiir Okulu, Yaba/Öykü, Amatör Sanat, İnsancıl, Milli Kültür, Milli Eğitim, Mut Haber Bülteni, Eğit-Sent, Eğitim-Sen Kültür ve Yaşam, Yeni Biçem, Agora, Düşün, Damar, Kum,  Aykırı Sanat, İmgelem, Berfin Bahar, Varlık, Bursa Defteri, Bursa Araştırmaları Dergisi, Patikalar, Edebiyat Nöbeti, Eliz, Kurşun, Cumhuriyet Kitap, Kalem, Çinikitap, Zonguldak Yenice, Yeni Adana, Adana Hürsöz, Gemlik Körfeze Bakış, Kars Mücadele, Cumhuriyet, Cumhuriyet Avrupa gibi pek çok dergi ve gazete ile Ayaktayız, MEB. Yunus Emre’ye Şirler, Kültür Bakanlığı Yunus Emre’ye Şiirler, Kültür Bakanlığı Çocuk Şiirleri, Bursa Şiirleri Antolojisi gibi antolojilerde yer aldı.

ESERLERİ

Öykü:

  • Nazik Kız, 2001

Şiir:

  • Güneşin Konağı, 1986
  • Yüreğimin Koynundadır, İst. Gerçek Sanat; 1992
  • Sevgi Ana, 2003

Roman:

  • Kolonya Kokulu Mendil, 2001
  • Işığa Yolculuk, 2001

Çocuk:

  • Kafessiz Bir Dünya, İst.: Gerçek Sanat; 1992
  • Güneşi de Getir Bize, 1996
  • Işığa Yolculuk, İst.: Ceylan, 2005
  • Bağdatlı Maymun, İst.: Papirüs, 2006
ESER ÖRNEKLERİ

ÖZLEYİŞİN ÇAĞILTISI

Çığlık çığlığa dökülen güz günlerinin
hesapsız rengini arıyorum
Bursa’dan getirdiğim defterimde.

Bir türlü yenilmiştir ezgi dağlarının görkemli orduları
bin pişman edesiye sevda adını
kırık dökük umutlara asılı.

Dostlarım var mıydı üstümde başımda
o yüzden mi bu yanık koku
sızlatır rüzgarlarını anılarımın.

Her gördüğümde köpüklerine takılırım suların
içli türküler gibi aydınlık ipiltiler akar içime
özleyişin çağıltısı sırada.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) – Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009) –  Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) – Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013) –  Diyarbakır Ansiklopedisi (2013)

Paylaş